Rodzeństwo najlepiej daje zły przykład
Bracia i siostry są ważniejszymi wzorami
osobowymi niż przyjaciele czy rodzice, przynajmniej jeśli chodzi o
nałóg palenia czy picia alkoholu wśród nastolatków - informuje
serwis "American Journal of Drug Issues".
Badania naukowców z australijskiego uniwersytetu w Queensland i amerykańskiego Uniwersytetu Waszyngtona wykazały, że palenie tytoniu oraz picie alkoholu wśród młodszego rodzeństwa zdarza się trzy do pięciu razy częściej, jeśli starsi bracia czy siostry palą. Ani rówieśnicy, ani rodzice nie wpływają tak silnie na zachowania młodzieży.
Wykorzystano dane dotyczące 1370 nastolatków z Brisbane, uczestników długotrwałego eksperymentu zdrowotnego. W roku 1981 rozpoczęto obserwację 7223 ciężarnych kobiet, a następnie ich dzieci. Gdy dzieci osiągnęły 14 lat, zapytano je o palenie, picie i stosunki panujące w rodzinie.
Do palenia przyznało się 13%, a do picia 36% ankietowanych, jednak wskaźniki te były wyraźnie wyższe, gdy paliło bądź piło także starsze rodzeństwo. O ile paliło tylko 10% młodszych braci i sióstr osób niepalących, to spośród młodszego rodzeństwa palących w nałóg wpadło aż 40%.
Gdy starsze rodzeństwo piło alkohol, młodsi pili dwa razy częściej (53% wobec 25% młodszego rodzeństwa abstynentów).
Wyniki badań powinny wpłynąć na programy zapobiegania nałogom, które dotychczas są skierowane do indywidualnych osób lub skupiają się na poprawianiu relacji i komunikacji między rodzicami i dziećmi.
Oprócz złego przykładu dawanego przez rodzeństwo, paleniu lub piciu wśród nastolatków sprzyja także depresja matki - wykazały te same badania.