Trwa ładowanie...
daqo84b
zamach

Rocznica zamachu na Franza Kutscherę

W Warszawie złożono kwiaty w miejscu gdzie oddział dywersyjny Armii Krajowej Pegaz, późniejszy Parasol, dokonał zamachu na Franza Kutscherę, generała policji dystryktu warszawskiego. W piątek mija 58. rocznica tego wydarzenia.

Share
daqo84b

Maria Stypułkowska-Chojecka "Kama", łączniczka, która brała udział w zamachu powiedziała, że Franz Kutschera był inicjatorem publicznych egzekucji w Warszawie, w których zginęło około 6,5 tysiąca Polaków. _ Jedynym powodem dla którego byli mordowani to wpis w Kennkarcie mówiący o tym, że jej właściciel jest Polakiem_ - podkreśliła.

Akcja na Kutscherę odbyła się w Al. Ujazdowskich gdzie mieściły się główne urzędy niemieckie. Zamach trwał minutę i czterdzieści sekund. Zginęło czterech Polaków, a dwóch zostało rannych.

Wyrok na Kutscherze wykonali dowódca akcji - Bronisław Pietraszewicz - "Lot", Zdzisław Poradzki - "Kruszynka". Podczas powrotu dwaj żołnierze AK, którzy transportowali rannych, zostali zaskoczeni przez Niemców na moście Kierbedzia. Obaj zginęli po krótkiej walce. Kilka dni później zmarli kolejni uczestnicy zamachu. (reb)

daqo84b

Podziel się opinią

Share
daqo84b
daqo84b
Więcej tematów