Rocznica wyzwolenia obozu w Oberlangen
W stolicy uczczono 60 rocznicę wyzwolenia niemieckiego obozu Oberlangen, w którym więziono kobiety walczące w Powstaniu Warszawskim.
12.04.2005 | aktual.: 12.04.2005 17:11
Przed Pomnikiem Powstania zapłonęły znicze. Złożono wieńce i kwiaty. W uroczystościach wzięło udział około 100 kobiet - byłych jeńców obozu.
Biskup polowy Tadusz Płoski podczas mszy świętej w katedrze polowej dziękował kobietom, że na równi z mężczyznami podjęły walkę o wolną Ojczyznę, płacąc za to ogromną cenę upokorzenia, krzywdy, przemocy i śmierci w obozie jenieckim. Podkreślił, że mimo trudnej sytuacji obozowej, nad więzionymi nie zatriumfowała beznadzieja. - W obozowym życiu uzewnętrznił się duch braterstwa i chrześcijański styl pokonywania życiowych doświadczeń, zawierzenie Bożej Opatrzności - mówił biskup Płoski.
W Oberlangen Niemcy zaczęli umieszczać kobiety w grudniu 1944 roku. Znalazło się w nim 1721 kobiet, uczestniczek Powstania Warszawskiego. W październiku 1944 roku ze względu na nieodpowiednie warunki bytowe Oberlangen został wykreślony z rejestru obozów jenieckich. Międzynarodowy Czerwony Krzyż nie wiedział, że Niemcy internowali tam polskie kobiety - jeńców wojennych.
12 kwietnia 1945 roku obóz wyzwolili żołnierze Pierwszej Dywizji Pancernej generała Maczka.