Trwa ładowanie...
d16hog7

Rocznica Powstania Wielkopolskiego

W 83. rocznicę Powstania Wielkopolskiego przed pomnikiem ku czci powstańców hołd uczestnikom oddadzą w czwartek władze Poznania i województwa, wojsko i mieszkańcy.

d16hog7
d16hog7

W walkach brało udział ponad 75 tys. powstańców. Dziś żyje ich siedmiu - najstarszy ma 103 lata, najmłodszy w przyszłym roku skończy 100 lat.

Najstarszym powstańcem wielkopolskim jest Stanisław Plewka z Kawcza. Mimo sędziwego wieku wciąż bardzo aktywny, chętnie spotyka się z młodzieżą i opowiada o grudniowym zrywie z 1918 r. Najmłodszy to Edward Mańkowski z Poznania. Walczył od pierwszego do ostatniego dnia powstania.

Uczestnikami Powstania są również: liczący dziś 102 lata: Stanisław Niegolewski z Pniew, Stanisław Malagowski z Krotoszyna i Jan Rzepa z Wronek oraz stulatek Czesław Klaczyński ze Śremu i Sylwester Grochowina z Poznania, który sto lat ukończy w ostatnim dniu tego roku.

Wiekowi kombatanci są w bardzo dobrej formie. Kłopoty ze zdrowiem ma tylko Stanisław Malagowski, który jest pod stałą opieką córki.

d16hog7

Celem Powstania Wielkopolskiego było uwolnienie Wielkopolski i Pomorza spod władzy niemieckiej. Do połowy stycznia 1919 r. wojska powstańcze wyzwoliły prawie całą Wielkopolskę tocząc ciężkie walki, m.in. pod Rawiczem i Lesznem.

Wojskami powstańczymi kierowali mjr Stanisław Taczak, a później gen Józef Dowbór Muśnicki. 16 II 1919 walki przerwano, po porozumieniu w Trewirze. Wojsko powstańcze podporządkowało się dowództwu Wojska Polskiego w maju 1919 r. Formalne włączenie Wielkopolski do Polski nastąpiło po podpisaniu traktatu wersalskiego w czerwcu 1919 r. (mag)

d16hog7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d16hog7
Więcej tematów