Rocznica holokaustu Polaków w Związku Sowieckim
Wydany 75 lat temu, 11 sierpnia 1937 r. przez szefa NKWD Nikołaja Jeżowa rozkaz 00485, inaugurujący tzw. Operację Polską przyniósł śmierć ponad 111 tys. osób, przypomina "Nasz Dziennik" w rocznicę daty rozpoczynającej holocaust Polaków w Związku Sowieckim.
- Nie było wcześniej pojedynczego dokumentu, który pociągnąłby za sobą świadomą likwidację tak wielkiej liczby ludzi na podstawie kryterium etnicznego, wskazuje na łamach gazety prof. Andrzej Nowak w tekście zatytułowanym "Holokaust Polaków w ZSRS". - Ta przesłanka, a także skala i zasięg akcji eksterminacyjnej (dotknęła bezpośrednio nawet 30 proc. Polaków żyjących w Związku Sowieckim), uzasadnia tezę, że Operacja Polska była ludobójstwem.
Zaplanowana początkowo na trzy miesiące akcja, będąca efektem antypolskiej fobii Stalina, trwała aż do listopada 1938 r. W jej toku wymordowano np. niemal wszystkich mężczyzn w polskiej wsi Białystok na Syberii. O tej tragedii "NDz" przypomina w innym tekście. Była to zemsta za to, że Polacy w okresie przymusowej kolektywizacji, przez pięć lat bronili się przed przekształceniem ich wsi w kołchoz.