Trwa ładowanie...
d3am7wc
13-07-2007 18:12

Roboty skracają pobyt pacjenta w szpitalu

Dzięki robotom, które zastępują chirurgów podczas dodatkowego obchodu można znacznie skrócić czas pobytu w szpitalu pacjentów po laparoskopowych operacjach żołądka - informuje "Journal of the American College of Surgeons".

d3am7wc
d3am7wc

Badania przeprowadzono na 376 pacjentach w Sinai Hospital w Baltimore. Wszyscy byli operowani z powodu chorobliwej otyłości - przeprowadzono u nich operacyjne zespolenie omijające żołądek (gastric bypass).

Po operacji stan zdrowia większej grupy (284 osoby) był w oceniany przez lekarzy podczas standardowego obchodu. Mniejsza grupa oprócz normalnego obchodu była dodatkowo oceniana przez lekarzy zdalnie - za pośrednictwem robota.

Roboty umożliwiają komunikację audio i video w czasie rzeczywistym, przeglądanie elektronicznych kart zdrowia oraz rozmowę z pielęgniarkami na temat leczenia. Wysoki na 1,8 metra robot wyposażony jest w 15-calowy płaski ekran, dwie kamery o wysokiej rozdzielczości i mikrofon. Obsługujący go zdalnie lekarz ma przed sobą konsolę do telekonferencji.

Już wcześniej zaobserwowano, że pacjenci dobrze się odnoszą do tak technicznej wersji odwiedzin lekarza. Nowe badania wykazały jednak, że dodatkowy obchód z zastosowaniem robota może także obniżyć koszty leczenia. Dzięki wspomaganym przez nie obchodom, 77% pacjentów zostało wypisanych już pierwszego dnia po operacji, natomiast w grupie kontrolnej - ani jeden. Średni czas pobytu w szpitalu wyniósł odpowiednio 1,26 dnia oraz 2,33 dnia. Wcześnie wypisani pacjenci dali szpitalowi dodatkowych 71 "pacjentodni", co odpowiadało 219 578 dolarom za 54 zajęte łóżka i dodatkowo 14 378 dolarom, dzięki oszczędnościom na obsłudze pacjentów.

d3am7wc
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3am7wc
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj