PolskaRobotnicy przejęli plac budowy. Wystartował remont Mostu Łazienkowskiego w Warszawie

Robotnicy przejęli plac budowy. Wystartował remont Mostu Łazienkowskiego w Warszawie

Wystartował remont Mostu Łazienkowskiego w Warszawie. - O 8.00 odbyło się przekazanie terenu budowy, o 8.30 wjechały maszyny, a o 9.00 zaczęło się frezowanie starej nawierzchni - mówi Wirtualnej Polsce Mateusz Gdowski, rzecznik prasowy Bilfinger-Infrastructure. Firma ta wspólnie z Przedsiębiorstwem Usług Technicznych "Intercor" została w piątek wybrana na wykonawcę prac. Przeprawa ma być przejezdna dla kierowców na Wszystkich Świętych.

Robotnicy przejęli plac budowy. Wystartował remont Mostu Łazienkowskiego w Warszawie
Źródło zdjęć: © ZDM
Michał Fabisiak

W najbliższych dniach wykonawca skoncentruje się na organizowaniu budowy i zamówieniu elementów konstrukcji mostu. - Ich produkcja potrwa 2-4 tygodnie. W tym czasie będziemy wbijali podpory pod przygotowanie stanowisk do nasuwania - tłumaczy Gdowski. Zadanie to powinno zostać zrealizowane do połowy czerwca.

Kolejnym etapem prac będzie nasuwanie konstrukcji mostu. Rozpocznie się ono w połowie czerwca i potrwa trzy miesiące. - Po zakończeniu tego zadania brzegi rzeki zostaną połączone konstrukcją stalową - wyjaśnia rzecznik prasowy wykonawcy. Następnym etapem remontu będą roboty drogowe oraz te związane z izolacją.

Most Łazienkowski ma być przejezdny 31 października. Nie wiadomo jeszcze czy kierowcom udostępnione zostaną wtedy wszystkie pasy ruchu. - Dziś trudno nam powiedzieć coś więcej na ten temat. Zrobimy wszystko, aby był przejezdny na całej szerokości - zapewnia Gdowski. Nie dotrzymanie wspomnianego terminu będzie skutkowało nałożeniem kar finansowych na wykonawcę.

- Kara będzie wynosiła 200 tysięcy złotych dziennie. Myślę, że będzie to skuteczna mobilizacja dla konsorcjum Bilfinger-Intercor, aby 31 października był datą realną - mówi w rozmowie z Wirtualną Polską Karolina Gałecka z Zarządu Dróg Miejskich w Warszawie. Należy pamiętać, że całość prac nie zakończy się we wspomnianym terminie. Na przeprowadzenie wszystkich robót wykonawca ma czas do 30 września 2016 roku.

Most Łazienkowski zostanie odbudowany w całości. Jedynym elementem konstrukcji przeprawy, którego nie trzeba będzie wymieniać są filary. - Zgodnie z ekspertyzą profesora z Politechniki Warszawskiej znajdują się one w dobrym stanie - tłumaczy Gałecka. Remont mostu to nie jedyne prace jakie planowane są na Trasie Łazienkowskiej.

W przyszłym roku miasto zamierza rozpocząć jeszcze dwie inwestycję. - Pod mostem wybudujemy i zamieścimy ścieżkę rowerową. Wykonana zostanie ona w ramach odrębnego przetargu - wyjaśnia rzeczniczka prasowa ZDM-u. Druga inwestycja to remont wiaduktów na Trasie Łazienkowskiej. Chodzi o budowle nad Agrykolą między Zamkiem Ujazdowskim, a Torwarem.

Koszt remontu Mostu Łazienkowskiego wyniesie 104 mln zł. Inwestycja finansowana będzie z budżetu miasta, wsparcia pieniężnego udzieli również rząd.

Most Łazienkowski wymaga remontu po pożarze, do którego doszło w połowie lutego. Pod częścią mostu zapaliły się leżące tam drewniane deski. Płonącą budowlę strażakom udało się ugasić dopiero po 12 godzinach. Podczas pożaru temperatura osiągnęła nawet 1000 stopni Celsjusza, co doprowadziło do uszkodzenia konstrukcji przeprawy. Po tym zdarzeniu władze Warszawy zdecydowały się na wymianę konstrukcji mostu.

"Łazienkowski" jest obecnie wyłączony z ruchu, co dotkliwie odczuwają mieszkańcy stolicy, a zwłaszcza Pragi Południe. Przeprawą tą na drugą stronę Wisły przejeżdżało codziennie ponad 100 tysięcy pojazdów. Po zamknięciu budowli kierowcy zostali skierowani na mosty: Poniatowskiego i Siekierkowski. Na obu trasach w godzinach szczytu tworzą się gigantyczne korki.

Co ciekawe, nie brakuje również osób, które cieszy wyłączenie Mostu Łazienkowskiego z ruchu. Ich zdaniem zamknięcie przeprawy zmniejszyło hałas oraz obniżyło zanieczyszczenie środowiska w Warszawie.

Źródło artykułu:WP Wiadomości

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (43)