Trwa ładowanie...

Robot-kamikadze będzie niszczył śmieci

Konstruktorzy japońscy opracowali technologię
utylizacji dużych kosmicznych śmieci. Jej głównym elementem jest
zastosowanie robota, mocno chwytającego ręką-manipulatorem starego
satelitę lub część rakiety i niczym kamikadze szybującego w dół,
spalając się w atmosferze wraz z zabranymi obiektami -
poinformowała Japońska Agencja Aerokosmiczna.

Robot-kamikadze będzie niszczył śmieciŹródło: AFP
dxdu7nw
dxdu7nw

Z wyglądu zewnętrznego aparat jest podobny do rewolwerowego bębenka ale ma osiem ścian o wymiarach 50 na 70 centymetrów. Przy wadze 140 kilogramów posiada on ogromną siłę, ponieważ jest w stanie hamować obrót wokół Ziemi przeznaczonego do zniszczenia obiektu przy pomocy mocnego elektromagnesu. Pomaga mu w tym przewodząca elektryczność lina, która może rozwijać się na odległość kilku kilometrów.

Według obliczeń japońskiej agencji, budowa jednego takiego robota będzie kosztować ok. 400 mln jenów (4 mln dol.). Pewne jest jednak, że zapotrzebowanie na takie aparaty będzie rosło. Kosmiczne śmieci stwarzają bowiem zagrożenie dla bezpieczeństwa krążących wokół Ziemi satelitów, a przede wszystkim załogowych statków kosmicznych.

Ilość śmieci w kosmosie szybko rośnie. O ile w latach 80. minionego stulecia chodziło o ok. 5 tys. obiektów, to obecnie ich liczba wzrosła do ok. 13 tys. Przy czym liczba ta dotyczy tylko odłamków o rozmiarze powyżej 10 centymetrów. Z uwzględnieniem drobniejszych śmieci może ona wynosić kilkadziesiąt milionów - oceniają eksperci japońscy.

Na niskich orbitach odpady - powstałe w trakcie badania i opanowywania przez człowieka przestrzeni kosmicznej - pędzą z prędkością dziesięciokrotnie przewyższającą szybkość pocisku - około 25 tys. km/godz. Dlatego ich zderzenie z Międzynarodową Stacją Kosmiczną może spowodować katastrofalne następstwa.

dxdu7nw
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dxdu7nw
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj