Robin Hood nie mógłby już skryć się w lesie Sherwood
Gdyby Robin Hood żył dzisiaj, trudno by mu było ukryć się, ponieważ niewiele pozostało z lasu Sherwood, który niegdyś rozciągał się na obszarze 40 tys. hektarów w hrabstwie Nottingham. Eksperci martwią się, jak ochronić zagrożone stare dęby.
02.11.2007 | aktual.: 02.11.2007 14:50
Największa z zachowanych części ogromnego leśnego kompleksu ma 180 hektarów, pozostałe, mniejsze, rozrzucone są na terenie całego hrabstwa.
Około 15 organizacji połączyło siły, by przygotować plan ratowania leśnych kryjówek Robina i jego kompanii. Liczą na to, że w grudniowym konkursie Wielkiej Loterii (BIG Lottery) wygrają 50 mln funtów (70 mln euro) na ten cel. Loteria jest filią brytyjskiej Loterii Krajowej, sponsorującej wiele rozmaitych inicjatyw. W zeszłym roku zapoczątkowała telewizyjny program Living Landmarks, którego celem jest zachęcenie lokalnych społeczności do wspólnej pracy nad poprawą jakości życia i środowiska.
W zeszłym tygodniu władze loterii zakwalifikowały projekt opieki nad lasem Sherwood do udziału w konkursie. Telewidzowie na zwycięzcę będą głosować w grudniu.
Jednym z najstarszych legendarnych dębów jest Wielki Dąb w pobliżu miasta Edwinstowe, gdzie według legendy w miejscowym kościele pod wezwaniem Panny Marii Robin poślubił Lady Marion. Zdaniem historyków Wielki Dąb i inne dzisiejsze olbrzymy, w czasach Robin Hooda co najwyżej kiełkowały z żołędzi.
Według leśników dęby z Sherwood tworzą największe w Europie skupisko wiekowych dębów. Martwi ich jednak coraz szybsze tempo obumierania drzew. Do niedawna co roku obumierał jeden z wiekowych dębów, ale w tym roku umarło ich aż siedem. Wydaje się, że tempo to przyspiesza - powiedział nadleśniczy Izi Banton.
Obecnie w głównej, największej części lasów Sherwood, nazywanej matecznikiem, rośnie około 450 dębów, z których 250 jest w dobrym stanie - powiedział Banton.
Leśnicy prowadzą skrupulatne oględziny pozostałych, żeby zapewnić im jak najdłuższy żywot. Każdy z dębów ma przygotowany dla niego plan pielęgnacji i jest regularnie odwiedzany przez leśników, sprawdzających jego stan.
Dęby mogą żyć około 900 lat, z czego przez pierwsze 300 rosną, a po 300-letnim okresie dojrzałości zaczyna się ich powolne obumieranie.
Dęby i otaczająca je roślinność będą stawały się coraz słabsze, jeśli będą tylko izolowanym skupiskiem. Plan ratowania świadków leśnego życia Robin Hooda przewiduje nasadzenie 250 tys. nowych drzewek, by odnowić część puszczy i zalesić na nowo tereny, które połączą las w jeden kompleks.