Trwa ładowanie...
d1g83kd
11-12-2006 12:00

RIAA chce niższych stawek dla muzyków?

Recording Industry Association of America, czyli organizacja reprezentująca amerykańskie wytwórnie fonograficzne, skierowała wniosek do członków Copyright Royalty Board, w którym domaga się obniżenia stawek tantiem dla muzyków i twórców za wykorzystanie ich dzieł ( melodii, tekstów ) w formie dzwonków do telefonów komórkowych lub w innej postaci elektronicznej - ujawnili dziennikarze magazynu "The Hollywood Reporter".
Copyright Royalty Board - http://www.loc.gov/crb to trzyosobowy panel działający przy Bibliotece Kongresu, który zajmuje się ustalaniem wysokości stawek za wykorzystywanie utworów chronionych prawem autorskim. RIAA, znana skądinąd z bezpardonowej walki z muzycznym piractwem, uznała iż warunki licencjonowania utworów muzycznych należy dostosować do dzisiejszej sytuacji na rynku ( obecne regulacje w tym zakresie pochodzą z 1981 r. ). RIAA utrzymuje, iż w obecnych czasach, kiedy - zdaniem jej przedstawicieli - spada sprzedaż płyt CD, a piractwo muzyczne przyczynia się do gwałtownego spadku dochodów firm fonograficznych, rosną zyski twórców przypadające im z tytułu wykorzystania ich dzieł w postaci np. dzwonków komórkowych.

d1g83kd
d1g83kd

RIAA domaga się więc od CRB zbalansowania stawek przypadających twórcom i dystrybutorom oryginalnych utworów. Sekretarz generalny organizacji Steven Marks wyraził nadzieję, iż sędziowe [Copyright Royalty Judges - przypomnienie redakcji] przywrócą właściwą równowagę i wprowadzą bardziej elastyczne zbalansowane procentowo stawki zysków wypłacanych twórcom i dystrybutorom, dzięki czemu wytwórnie płytowe będą mogły kontynuować produkcję i generować zyski.

RIAA najwyraźniej gotowa jest uczynić bardzo wiele, aby utrzymać stały poziom zysków wpływających do kas koncernów fonograficznych. Możliwe też, że na samych pozwach wystosowanych do amerykańskich internautów oskarżonych o piractwo, RIAA zarobiła kilkadziesiąt milionów dolarów - http://www.pcworld.pl/news/91546.html.

Głównym winowajcą rzekomego spadku dochodów dystrybutorów muzyki są oczywiście producenci oprogramowania do wymiany plików przez Internet, choć winy P2P w spadku sprzedaży płyt nie udowodniono. Piractwo internetowe jest problemem, ale przyczyn kiepskich wyników finansowych koncernów muzycznych trzeba szukać gdzie indziej ( więcej informacji - raport Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju - http://www.pcworld.pl/news/79984.html ).

Więcej informacji: Serwis IGN.com - http://www.ign.com

d1g83kd
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1g83kd
Więcej tematów