PolskaRewolucyjna operacja wodogłowia

Rewolucyjna operacja wodogłowia

Zabieg neurochirurgiczny z zastosowaniem neuroendoskopu u dziecka cierpiącego na wodogłowie wykonano w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie-Prokocimiu - poinformował rzecznik szpitala Marcin Mikos.

Był to pierwszy tego typu zabieg u dziecka wykonany w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Prokocimiu i jeden z pierwszych przeprowadzonych u dzieci w Małopolsce. Innowacyjny zabieg przeprowadził zespół neurochirurgów pod kierownictwem dr. Stanisława Zielińskiego.

Zabieg wykonano u chłopca, u którego po operacji guza przysadki powstała torbiel, co w konsekwencji spowodowało wodogłowie. "Do trudno dostępnej okolicy mózgu, w której znajdowała się torbiel, neurochirurdzy dotarli za pomocą neuroendoskopu przez niewielki otwór w czaszce. Podczas mało inwazyjnego zabiegu usunięto ścianę torbieli, co pozwoli na skuteczne wyleczenie wodogłowia" - powiedział Mikos.

W klasycznym zabiegu neurochirurgicznym usunięcie torbieli z tej okolicy mózgu wiązałoby się z koniecznością otwarcia dużego fragmentu kości czaszki, rozszerzeniem pola operacyjnego, długim pobytem w szpitalu oraz zwiększeniem ryzyka ewentualnych powikłań.

Neuroendoskopia u dzieci znajduje zastosowanie w mało inwazyjnym leczeniu niektórych typów wodogłowia oraz usuwaniu lub biopsji guzów mózgu.

Nowoczesny sprzęt do neuroendoskopii, wykorzystany podczas operacji, o wartości ponad 45 tys. zł, został podarowany szpitalowi przez zagranicznego sponsora.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)