Rewolucja w stażu pracy. Nowe przepisy obejmą prawie 2 mln Polaków
Od początku przyszłego roku czekają nas duże zmiany w Kodeksie pracy. Nowe przepisy będą uwzględniać między innymi umowy-zlecenia i działalność gospodarczą do stażu pracy, co wpłynie na prawo do urlopu.
Zmiany w Kodeksie pracy mają wejść w życie od 1 stycznia 2026 roku. Zgodnie z nimi do stażu pracy będą wliczały się okresy przepracowane na umowach-zleceniach, spędzone na prowadzeniu własnej działalności gospodarczej i pozarolniczej działalności gospodarczej. "Praca to praca – każda zasługuje na szacunek i uznanie!" - pisze ministra pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk w serwisie X.
Wskazuje ponadto, że nowe przepisy będą działały wstecz. "Ustawa przygotowana przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zakłada, że okresy przepracowane dotychczas na umowie zlecenie czy własnej działalności gospodarczej będą wliczały się do stażu pracy. Bo praca to praca!" - napisała Dziemianowicz-Bąk.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Praca zdalna to za mało. Oni poszli znacznie dalej
Okresy te będą potwierdzane zaświadczeniami, wydawanymi przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, a w przypadku pracy za granicą, na zasadach ogólnych, reguł dowodowych.
Jakie korzyści przyniosą nowe przepisy?
Zmiany w przepisach oznaczają, że pracownicy będą mogli szybciej osiągnąć prawo do 26 dni urlopu wypoczynkowego. Obecnie, aby uzyskać taki przywilej, konieczne jest przepracowanie co najmniej 10 lat na umowie o pracę. Dzięki nowym regulacjom pracownik z 7-letnim stażem na umowie o pracę, który przedłoży dokumenty potwierdzające 4-letnią pracę na umowie-zleceniu, zyska prawo do pełnego urlopu.
Zmiany te obejmą blisko 1,9 mln osób pracujących na umowach innych niż umowa o pracę.
Projekt zmian w Kodeksie pracy został już zaakceptowany przez Stały Komitet Rady Ministrów.
Źródło: Dziennik.pl