PolskaRewolucja w sądach

Rewolucja w sądach

W polskim wymiarze sprawiedliwości szykują się gruntowne zmiany. "Gazeta Prawna" dotarła do dokumentu, w
którym zawarte są założenia planowanych reform.

W polskich sądach zalega około 1,7 mln spraw. Nasz wymiar sprawiedliwości źle oceniają instytucje międzynarodowe i sami Polacy.

Projekt zmian został przygotowany w Ministerstwie Sprawiedliwości. Według jego autorów zmiany mogą być skuteczne, pod warunkiem że będą gruntowne. Mają rozpocząć się już na etapie studiów prawniczych, obejmować legislację, a zakończyć się na egzekucji cywilnej i karnej.

Odpowiedni prestiż musi odzyskać zawód sędziego - ma być ukoronowaniem kariery prawniczej. Trafialiby do niego najlepsi - m.in. radcowie prawni, adwokaci, prokuratorzy, notariusze - co najmniej z 6-letnim doświadczeniem zawodowym.

Jedna z propozycji wymaga zmiany konstytucji. Projektodawcy stawiają na profesjonalizm w wymiarze sprawiedliwości i chcą zrezygnować z udziału czynnika społecznego, czyli ławników. Uważają, że kolegialne orzekanie jest fikcją i obniża autorytet sądu.

W projekcie przewidziano również uproszczenie procedur, zmniejszenie kosztów postępowania oraz skrócenie czasu trwania procesu. Potrzebne są do tego zmiany m.in. w kodyfikacjach karnych i cywilnych, prawie o ustroju sądów powszechnych i w ustawach korporacyjnych - w tym radcach prawnych, adwokaturze, notariacie.(PAP)

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)