Trwa ładowanie...
d4l9ykx
rosja
09-04-2010 11:55

Rewolucja w Kirgistanie to "bójka klanów"?

Nowa liderka Kirgistanu Roza Otunbajewa musi ogłosić nowe wybory, zaprosić na nie organizacje międzynarodowe i dotrzymać obietnicy, że odbędą się one w ciągu pół roku, by dowieść, że nowa rewolucja to nie porachunki klanów - pisze "Financial Times". Tymczasem Otunbajewa oświadczyła, że nie przewiduje "żadnych negocjacji" z obalonym prezydentem Kurmanbekiem Bakijewem. - Jakie to musiałby być warunki, by się podał do dymisji, kiedy ponad tysiąc patriotów zostało ofiarami gwałtownych starć opozycji z siłami porządkowymi - powiedziała Otunbajewa. Bakijew oświadczył, że jest gotów wszystko negocjować z opozycją, poza własną dymisją.

d4l9ykx
d4l9ykx

Dziennik "Financial Times" przyznaje, że Otunbajewa wydaje się "daleko bardziej atrakcyjnym liderem" niż obalony prezydent Kurmanbek Bakijew. On sam - jak przypomina dziennik - gdy po rewolucji tulipanów w 2005 roku zastąpił swego poprzednika Askara Akajewa, "szybko prześcignął go w korupcji". Nie był w stanie poprawić trudnej sytuacji gospodarczej, sfałszował wybory prezydenckie w zeszłym roku i drogą zmian w konstytucji skoncentrował władzę w swym ręku.

Bakijew był też irytującym partnerem dla Rosji i USA, które interesują się "odległym i biednym" Kirgistanem głównie ze względów militarnych. Oba mocarstwa mają tutaj swoje bazy wojskowe. Bakijew "wyciągał pieniądze, na przemian obiecując zamknięcie lub utrzymanie bazy USA" - wskazuje gazeta.

Przypomina, że Kirgistan w pierwszych latach niepodległości po 1990 roku "wydawał się oazą demokracji wśród państw naftowych, które wyłoniły się z innych radzieckich republik Azji Centralnej". Pod rządami Akajewa nadzieje te okazały się jednak złudzeniem. Zaś rewolucja tulipanów "zbladła szybciej i mocniej" od wszystkich przemijających kolorowych rewolucji.

Jest wciąż zbyt wcześnie, by powiedzieć, czy nowa rewolucja oznacza scenariusz odmienny od poprzednich przypadków, gdy nadzieje na demokrację okazały się przedwczesne."Sytuacja jest wciąż chaotyczna - Bakijew uciekł, pozostawiając próżnię władzy, którą opozycja chętnie zapełniła. Teraz trzeba udowodnić, że nie są to porachunki klanów pod płaszczykiem przejęcia władzy przez lud. "Trzecia próba Kirgistanu z demokracją nie może przerodzić się w trzecie fiasko" - konkluduje "Financial Times".

d4l9ykx
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4l9ykx
Więcej tematów