ŚwiatRewolucja w irańskim programie atomowym: szef odchodzi

Rewolucja w irańskim programie atomowym: szef odchodzi

Szef irańskiego Urzędu ds. Energii Atomowej Gholam Reza Aghazadeh złożył dymisję. Jego rezygnacja została przyjęta przez prezydenta Mahmuda Ahmadineżada
- poinformowała agencja informacyjna ISNA.

Rewolucja w irańskim programie atomowym: szef odchodzi
Źródło zdjęć: © AFP | Behrouz Mehri

16.07.2009 | aktual.: 16.07.2009 15:37

Aghazadeh, który był równocześnie wiceprezydentem, zrezygnował równocześnie z drugiego stanowiska. Nie podał do publicznej wiadomości przyczyn swojej decyzji. Zdaniem agencji ISNA przedstawił dymisję prezydentowi już 20 dni temu.

Urząd ds. Energii Atomowej nadzoruje irański program atomowy, który zdaniem Teheranu ma na celu wytwarzanie energii w celach pokojowych. Kraje zachodnie obawiają się jednak, że jego celem jest uzyskanie broni atomowej. Aghazdadeh pełnił ten urząd przez 12 lat.

Nie wiadomo, czy rezygnacja Aghazadeha ma związek z ubiegłomiesięcznymi wyborami, w których Ahmadineżad został wybrany na kolejną czteroletnią kadencję. Wcześniej konserwatywny prezydent sygnalizował, że zamierza wprowadzić zmiany w rządzie.

W kwietniu Aghazadeh w wystąpieniu z okazji irańskiego Narodowego Dnia Energii Atomowej powiedział, że Iran rozszerzył działania związane ze wzbogacaniem uranu.

60-letni Aghazadeh był szefem Urzędu ds. Energii Atomowej od 1997 roku. Został powołany na to stanowisko przez poprzedniego, reformatorskiego prezydenta Mohammada Chatamiego i udało mu się je utrzymać po przejęciu władzy przez Ahmadineżada w 2005 roku. W latach 1985-1997 był ministrem ds. ropy. Jest uważany za jednego z twórców irańskiego programu atomowego i osobę odpowiedzialną za rozwój elektrowni atomowej w Buszerze.

Za jego czasów Iran rozwijał program wzbogacania uranu, co budziło zaniepokojenie światowej opinii publicznej. Wzbogacone izotopy uranu nie są konieczne do produkcji energii atomowej. Bez nich nie można zbudować jednak bomby jądrowej. Teheran, mimo deklaracji o pokojowych celach irańskiego programu atomowego, podejrzewany jest o dążenie do zdobycia broni nuklearnej.

Teheran posiada prawdopodobnie ok. 5 tysięcy wirówek, służących do wzbogacania uranu.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Zobacz także
Komentarze (0)