Trwa ładowanie...
28-06-2007 10:33

Rewolucja androidów

Coraz bardziej skomplikowane roboty znajdują coraz szersze zastosowanie – i to nie tylko w przemyśle, ale także w usługach, rozrywce, a nawet w prywatnych domach. Rewolucji androidów nic już nie powstrzyma.

Rewolucja androidówŹródło: Jupiterimages
d2qyj4z
d2qyj4z

Czy mają państwo prawo do zniżki rodzinnej? Actroid, w prostej spódniczce i z uprzejmym uśmiechem, wygląda jak typowa bileterka. Ale nie dajcie się zwieść jej grzywce, którą poprawia niedbałym ruchem. Ta istota jest robotem! Choć przecież tak łatwo dać się nabrać. Czy to z powodu nieodpartego wrażenia, że ta postać oddycha? A może to za sprawą tej delikatnej, niemal brzoskwiniowej, silikonowej skórki?

Einstein jak żywy

Tym bardziej że jest ona nie tylko ładna, ale również kompetentna. Dzięki systemowi rozpoznawania mowy może zrozumieć i wypowiedzieć kilka tysięcy zdań… Tego robota, skonstruowanego na uniwersytecie w Osace i produkowanego seryjnie przez japońską firmę Kokoro, możecie wynająć na pięć dni za kwotę 400 tysięcy jenów (około 3,5 tys. dolarów). Duże japońskie firmy prześcigają się, chcąc mieć go w swoich holach wejściowych. Kokoro dostarcza nawet strój na zmianę – od kostiumu aż po czarne buty! O odpowiedni makijaż zadba w razie czego serwis internetowy robot-costumes.com. Kiedy więc zaczniemy się zakochiwać w robotach od pierwszego wejrzenia?

Ale nawet jeśli nie jesteście uczuciowi, to zawsze możecie się od nich czegoś nauczyć. Na przykład z pomocą tej repliki Einsteina, która robi furorę na pokazach w Seulu. Jedyny szkopuł w tym, że robot lepiej radzi sobie na razie, prezentując hansam (tradycyjny koreański taniec) niż tajniki teorii względności. Ale co to ma za znaczenie, ludziom i tak się podoba: sobowtór słynnego uczonego, sprzedawany w cenie 75 tysięcy dolarów za sztukę, jest również dostępny w miniaturowej wersji dla oszczędnych za jedyne 300 dolarów. Czy to oznacza, że robot stanie się już wkrótce przedmiotem codziennego użytku? Już dziś zapewnia on rozrywkę. Od 1 do 10 lipca ponad sto ekip będzie rywalizować w Stanach Zjednoczonych w piłkarskich mistrzostwach świata robotów. Tak oto Atlanta staje się światową stolicą zautomatyzowanego dryblingu.

Guillaume Grallet

Pełna wersja artykułu dostępna w aktualnym wydaniu "Forum".

d2qyj4z
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2qyj4z
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj