Trwa ładowanie...
13-06-2016 13:00

Reuters o obawach krajów wschodniej flanki NATO

• "Przywódcy państw bałtyckich i Polski chcą faktycznej ochrony" - pisze Reuters z Wilna
• Agencja podkreśla obawy związane ze zbyt małymi siłami, które Sojusz chce rozmieścić w tej części Europy
• "Są za małe, by odstraszać Rosję przed atakiem"

Reuters o obawach krajów wschodniej flanki NATOŹródło: NATO
d1xlh9a
d1xlh9a

Agencja wskazuje, że w tym tygodniu państwa bałtyckie i Polska będą nalegać na innych członków Sojuszu, by pomogli im zbudować system obrony przed rosyjskimi samolotami i pociskami rakietowymi. Reuters wyraża opinię, że byłoby to jednak "wysoce drażliwe posunięcie", które Rosja najprawdopodobniej potępiłaby jako kolejny dowód, że strategia NATO zagraża jej granicom.

Litewski minister obrony Juozas Olekas, zapytany o prawdopodobieństwo rosyjskiej agresji na kraje bałtyckie, powiedział Reutersowi: "Nie możemy tego wykluczyć. (...) Mogą prowadzić ćwiczenia przy granicach, a potem w ciągu godzin przejść do inwazji".

Reuters odnotowuje, że ministrowie obrony państw NATO mają w tym tygodniu uzgodnić nowe, liczące 4 tys. żołnierzy siły, które zostaną rozmieszczone w krajach bałtyckich i w Polsce. USA, Niemcy i W. Brytania mają objąć dowodzenie trzema batalionami liczącymi po 1000 żołnierzy. Dowodzenie czwartym batalionem obejmie być może Kanada.

Kraje bałtyckie z zadowoleniem witają te siły, ale mówią, że trzeba pójść dalej. Wskazują na rosyjskie starania o stworzenie w obwodzie kaliningradzkim potencjału - obejmującego pociski rakietowe i okręty podwodne - który powstrzymywałby wysyłanie przez NATO posiłków do krajów bałtyckich - wskazuje agencja.

d1xlh9a

Reuters odnotowuje, że kraje bałtyckie chcą, by myśliwce NATO strzegły ich przestrzeni powietrznej oraz zabiegają o przechwytujące pociski rakietowe średniego zasięgu norweskiej Kongsberg Gruppen i amerykańskiego Raytheona. "Musimy powstrzymać ewentualną agresję z powietrza - mówi Olekas. - Omawiamy utworzenie regionalnego systemu obrony powietrznej średniego zasięgu wspólnie z Łotyszami, Estończykami i Polakami". Oczekuje się, że Olekas podniesie tę kwestię w rozmowach z ministrami obrony z NATO na spotkaniu we wtorek i w środę w Brukseli.

Myśliwce NATO patrolują przestrzeń powietrzną krajów bałtyckich w ramach misji Baltic Air Policing (BAP). Obecnie cztery brytyjskie Typhoony stacjonują w Amari w Estonii, a w bazie w Szawlach na Litwie służbę na rzecz BAP pełnią cztery portugalskie myśliwce F-16. Reuters pisze, że w ramach tej misji nie ma jednak mandatu do konfrontacji z wrogimi samolotami w razie konfliktu. Agencja dodaje, powołując się na nieokreślone bliżej osobistości oficjalne, że do obrony powietrznej "potrzeba byłoby o wiele więcej".

d1xlh9a
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1xlh9a
Więcej tematów