Świat"Respublika" o "polskich szpiegach"

"Respublika" o "polskich szpiegach"

Białoruski dziennik "Respublika" oskarżył Polskę o działalność wywiadowczą "pod przykrywką ambasady RP w Mińsku", a polskie służby specjalne o "inspirowanie sytuacji konfliktowych" za pośrednictwem "emisariuszy" z organizacji pozarządowych i mediów.

Rządowa gazeta przypomniała wydalenie w 2004 roku z Białorusi attache wojskowego polskiej ambasady płka Kazimierza Witaszczyka, który - według niej - był agentem polskiego wywiadu wojskowego.

Podkreśliła, że działalność, mającą ma celu "obalenie ustroju i zmianę władzy" na Białorusi prowadzą też "rozliczne organizacje pozarządowe i pracownicy mediów".

Na potwierdzenie przywołała przyjazd na Białoruś w zeszłym roku Michała Papiny (wg gazety Zbigniewa Patyny) z warszawskiego Centrum Stosunków Międzynarodowych (wg gazety Instytutu Studiów Strategicznych), który zamierzał przeprowadzić seminaria "dla aktywistów radykalnych struktur". "Na zlecenie polskich służ specjalnych tacy podróżnicy podejmują próby inspirowania i rozdmuchiwania sytuacji konfliktowych" - zaznaczyła.

"Respublika" poświęciła też sporo miejsca dziennikarce TVP Agnieszce Romaszewskiej, niewpuszczonej na terytorium Białorusi. Według gazety, druga próba przekroczenia granicy białoruskiej przez Romaszewską była prowokacją, podjętą na zlecenie polskich służb specjalnych "z udziałem tej damy".

"Agresywna polityka, prowadzona wobec Białorusi przez polskie władze i ich wysłanników ze służ specjalnych pozwala im mieć nadzieję na otrzymanie swej doli 'zielonych wartości' z milionów, wydzielanych przez zaoceanicznych 'szermierzy demokracji'" - skomentowała rządowa gazeta.

Zaznaczyła przy tym, że Warszawa powinna "pamiętać, jak zakończyła się 'zwycięska' wojna w Iraku, skąd Polacy "wywieźli jedynie ciała swoich żołnierzy".

W obszernym artykule, poświęconym rzekomym agentom wywiadu z państw zachodnich, "Respublika" pisze też o przedstawicielach organizacji pozarządowych z Włoch i Niemiec oraz dyplomatach z USA.

Bożena Kuzawińska

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)