Trwa ładowanie...
d2j2i9r
21-10-2005 17:35

Resort sprawiedliwości podsumowuje program pilotażowy dot. ofiar przemocy

Wnioski o tymczasowy areszt wobec sprawców gwałtów i przemocy domowej oraz unikanie niepotrzebnych konfrontacji ofiary ze sprawcą - takie zasady postępowania wobec ofiar przestępstw proponuje Ministerstwo Sprawiedliwości. Program pilotażowy oparty na tych zasadach podsumowała przedstawicielka resortu sprawiedliwości.

d2j2i9r
d2j2i9r

Program pilotażowy realizowany jest od lutego ubiegłego roku na terenie jednej z warszawskich dzielnic - Ursynowa. Nie wiadomo, kiedy obejmie całą Polskę. Jest on pozytywnie oceniany przez organizacje pozarządowe.

Wdrażanie programu idzie niezwykle trudno - powiedziała Lidia Mazowiecka z Ministerstwa Sprawiedliwości. Jedną z barier, jaką musimy pokonać, jest zmiana mentalności m.in. pracowników policji, prokuratury, sądów. Muszą się oni nauczyć, że ofiarę należy traktować po ludzku. Nie jako dowód - dodała.

Mazowiecka podkreśla, że przygotowana przez ministerstwo lista nie jest zbiorem przepisów, tylko "wzorcowymi propozycjami zachowań urzędnika - policjanta, prokuratora, sędziego - w stosunku do ofiary".

Joanna Piotrowska z Fundacji OŚKa powiedziała, że właśnie o takie zmiany walczyły organizacje pozarządowe. Gdyby udało się je zastosować w całej Polsce, osoby, które doświadczyły przemocy, nareszcie byłyby chronione. Na razie w Polsce chroni się głównie sprawców - skomentowała Piotrowska.

d2j2i9r

Według niej wśród propozycji ministerstwa jest kilka zapisów zupełnie nowych. Należy do nich m.in. zalecenie, by skutkiem każdego zawiadomienia o przemocy domowej było postępowanie karne. Ministerstwo zaleca też "przekonanie sprawcy przemocy domowej do poddania się stosownej terapii".

Policjanci prowadzący postępowanie - w myśl zaleceń ministerstwa - powinni zapewnić ofiarom gwałtu i przemocy domowej kontakt z psychologiem. Bo - jak podkreśliła Piotrowska - profesjonalna pomoc w obu przypadkach jest niezwykle ważna i potrzebna. Jej zdaniem jednak zapis ten należy uzupełnić. W przypadku kobiet zgwałconych istotne jest, by psycholog - podobnie, jak policjant prowadzący przesłuchanie - była kobietą.

"Propozycje zasad postępowania z osobą zgwałconą" jasno określają, że bezpośrednia konfrontacja gwałciciela z ofiarą może być przeprowadzona "jedynie w szczególnie uzasadnionych przypadkach". Poza nimi pokrzywdzona może obserwować gwałciciela tylko przez lustro weneckie. Zgodnie z dokumentem kobieta powinna czekać na rozprawę w oddzielnym pokoju. Ze sprawcą przestępstwa nie może też mieć kontaktu w trakcie rozprawy - na czas jej zeznań powinien być wyprowadzany z sali rozpraw.

Widok sprawcy w trakcie rozprawy paraliżował kobiety. Sama świadomość, że o wszystkim, co je spotkało, muszą opowiadać w jego obecności, było dla nich największym upokorzeniem - powiedziała Piotrowska.

d2j2i9r

W przypadku sprawców przemocy domowej ministerstwo zaleca, by - jeśli prokuratura nie zastosuje tymczasowego aresztowania - policja sprawowała stały dozór nad nimi.

Dokument dotyczący ofiar przemocy domowej zaleca również, by policjanci w trakcie każdej interwencji wypisywali tzw. Niebieską Kartę (specjalny druk wypełniany przez policję w przypadku zgłoszenia aktu przemocy domowej) i zawsze dołączali ją do materiału dowodowego, tak samo jak "wyczerpującą informację o zdarzeniu".

d2j2i9r
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2j2i9r
Więcej tematów