Republikański senator porównuje wojnę w Iraku do Wietnamu
Republikański senator Chuck Hagel ostro
skrytykował politykę prezydenta George'a W. Busha w
Iraku porównując tamtejszą wojnę do wojny w Wietnamie.
W wywiadzie dla telewizji ABC News Hagel powiedział, że należy wyznaczyć harmonogram wycofywania się USA z Iraku, ponieważ dalsza obecność wojsk amerykańskich w tym kraju destabilizuje Bliski Wschód.
Stany Zjednoczone - jak to określił senator - "ugrzęzły" w Iraku. Jest to problem podobny do tego, przed jakim staliśmy w Wietnamie - powiedział.
Konflikt wietnamski, który kosztował życie ponad 58.000 amerykańskich żołnierzy - i około 3 milionów Wietnamczyków - zakończył się porażką USA, gdyż po wycofaniu się wojsk amerykańskich popierany przez Waszyngton rząd Wietnamu Południowego padł pod naporem sił komunistycznych.
Powinniśmy zacząć się zastanawiać jak się z Iraku wydostać. Myślę, że nasze zaangażowanie tam spowodowało destabilizację Bliskiego Wschodu. Im dłużej tam pozostaniemy, tym dalej destabilizacja będzie postępować - powiedział Hagel.
Stanowisko Hagela poparli w niedzielę demokratyczni senatorowie: Carl Levin i Russ Feingold.
W wywiadzie dla telewizji NBC News, Feingold powiedział, że trzeba wyznaczyć terminy stopniowego wycofywania się z Iraku.
Levin w rozmowie z telewizją CNN argumentował, że w problemu Iraku nie można rozwiązać metodami wojskowymi i skuteczne będą tylko rozwiązania polityczne. Skrytykował też szefa sztabu sił lądowych, generała Schoomakera, który powiedział agencji AP, że ponad 100 tysięcy wojsk USA może pozostać w Iraku nawet przez cztery lata.
Powiedzieć to publicznie to przekazać błędny sygnał Irakijczykom. Powinniśmy im mówić: to wy powinniście znaleźć rozwiązanie waszych problemów - oświadczył Levin.
Kilku kongresmenów i senatorów republikańskich polemizowało z propozycją, aby wyznaczyć terminy ewakuacji wojsk z Iraku.
Wytyczenie sztucznych terminów byłoby strasznym błędem - powiedział w telewizji CNN republikański przewodniczący Komisji Sił Zbrojnych Izby Reprezentantów, Duncan Hunter. Zdaniem kongresmana, o czasie ewakuacji wojsk winna decydować opinia dowódców w Iraku.
W Bagdadzie tymczasem trwają negocjacje między frakcjami etniczno-religijnymi mające doprowadzić do opracowania projektu konstytucji. Rzecznik tymczasowego rządu irackiego zapewnił w telewizji CNN, że tym razem poniedziałkowy termin porozumienia w tej sprawie zostanie dotrzymany.
Tomasz Zalewski