Represjonowani za studia i służbę wojskową
Absolwenci wyższych uczelni urodzeni między
1964 a 1968 r., którzy nie mają 10 lat stażu pracy, są karani w
czasie obliczania kapitału początkowego - stwierdza "Gazeta Prawna".
Według niej, za każdy rok brakujący absolwentom do 10-letniego stażu, zostanie im doliczony zerowy dochód, a suma zarobków podzielona przez 10. Niższa podstawa wymiaru powoduje, że ich kapitał początkowy będzie o kilkanaście tysięcy złotych niższy. Podobne represje dotykają także żołnierzy służby zasadniczej i zastępczej - pisze gazeta.
Rzecz dotyczy artykułu 174 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Obecnie do Sądu Najwyższego trafiła kasacja wyroku o ustalenie kapitału początkowego, w którym wnioskodawczyni z Konina domaga się od Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wyliczenia go z faktycznego okresu podlegającego ubezpieczeniu. Zdaniem "GP", praktyka stosowana przez ZUS jest bowiem inna niż intencja ustawodawcy.
Jeśli bowiem np. osoba odbywająca służbę wojskową w danym roku kalendarzowym była ubezpieczona przez 6 miesięcy, a przez resztę służyła w wojsku, to ten cały rok ZUS zalicza do okresu, z którego ustalana jest podstawa wymiaru. Powoduje to, iż wynagrodzenie z 6 miesięcy jest dzielone przez 12, co obniża jego wysokość. Organ rentowy postępuje identycznie w przypadku osoby, która przez pół roku pracowała i była ubezpieczona, a przez kolejne miesiące korzystała z urlopu bezpłatnego - wskazuje "GP".