Trwa ładowanie...
19-12-2012 18:05

Reporterzy bez Granic: tragiczny rok dla dziennikarzy

Dla dziennikarzy rok 2012 był jednym z najtragiczniejszych w historii - wskazuje specjalny raport organizacji Reporterzy bez Granic. W mijającym roku na świecie zginęło 88 dziennikarzy, o jedną trzecią więcej niż rok wcześniej.

Reporterzy bez Granic: tragiczny rok dla dziennikarzyŹródło: AFP, fot: Mohammed Abed
d34xv13
d34xv13

Tak tragicznych statystyk nie było od rozpoczęcia tego typu monitoringu 17 lat temu.

Szczególnie niebezpiecznie było w Syrii i Somalii, a także w Pakistanie. Zdaniem autorów raportu, narażeni byli między innymi ludzie zajmujący się dziennikarstwem obywatelskim, którzy próbowali dokumentować różnego rodzaju wydarzenia i zginęli z rąk sił bezpieczeństwa.

Organizacja Reporterzy bez Granic podkreśla, że ci, którzy zabijają dziennikarzy, zwykle nie ponoszą za to konsekwencji, co daje im poczucie bezkarności.

Dziennikarze w więzieniach

Jeśli chodzi o liczbę więzionych dziennikarzy - przoduje Turcja. Według raportu, w tureckich więzieniach przetrzymywanych jest więcej dziennikarzy niż w Chinach, Erytrei, Iranie czy Syrii. Wielu z nich jest więzionych bez wyroku w aresztach tymczasowych.

d34xv13

Organizacja uważa, że za masowe aresztowania dziennikarzy winę ponosi represyjne prawo i niejasne przepisy prawne. Tylko ich całkowita przebudowa może zmienić tę sytuację. "Turcja jest obecnie największym na świecie więzieniem dla dziennikarzy. To smutny paradoks w kraju, który sam siebie przedstawia jako najbardziej demokratyczne państwo w regionie" - czytamy w oświadczeniu.

Według danych RbG w areszcie obecnie przebywa 72 pracowników mediów. 42 dziennikarzy i czterech asystentów medialnych znalazło się tam z powodu wykonywanej przez siebie pracy. RbG wciąż badają przypadki pozostałych więźniów.

Rząd premiera Tayyipa Erdogana mówi, że większość pracowników mediów odbywa kary za poważne przestępstwa, takie jak przynależność do zbrojnej organizacji terrorystycznej i ich przetrzymywanie nie ma nic wspólnego z wykonywaniem pracy dziennikarza.

W tureckich więzieniach są też setki polityków i naukowców, oskarżonych o spisek przeciwko rządowi, a ponad 300 oficerów zostało skazanych w tym roku za spiskowanie przeciwko Erdoganowi i osadzonych w więzieniu.

d34xv13
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d34xv13
Więcej tematów