Trwa ładowanie...
renta dożywotnia
26-04-2018 10:29

Renta dożywotnia to dodatkowe 1000 zł co miesiąc. Rekordziści zarabiają jeszcze więcej

Renta dożywotnia jest przeznaczona dla seniorów, którzy są właścicielami mieszkania lub domu. W zamian za prawo własności do nieruchomości mogą otrzymywać dożywotnie świadczenie pieniężne w równych, comiesięcznych transzach.

Share
Renta dożywotnia to dodatkowe 1000 zł co miesiąc. Rekordziści zarabiają jeszcze więcejŹródło: Shutterstock.com
d2gkx6w

W większości przypadków możliwa jest również jedna większa wypłata zaraz po podpisaniu umowy. Średnia wysokość świadczenia – według danych Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych – to 1000 zł miesięcznie, ale w zależności od wartości nieruchomości i innych czynników – można otrzymywać nawet 5000 co miesiąc.

Według Krajowego Instytutu Gospodarki Senioralnej jesteśmy najszybciej starzejącym się społeczeństwem Unii Europejskiej. Jednocześnie mamy jeden z najwyższych współczynników dotyczących mieszkań własnościowych – według danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ponad 80 proc. seniorów posiada własne lokum (dla porównania: w Niemczech tylko 50 proc.). Dlatego też rozwiązanie popularne dotąd m.in. w Wielkiej Brytanii, USA, Hiszpanii czy Irlandii zyskuje na popularności także w Polsce.

Fundusz Hipoteczny DOM, który z racji obecności na Giełdzie Papierów Wartościowych raportuje m.in. do Komisji Nadzoru Finansowego, jest liderem na rynku renty dożywotniej w Polsce.

d2gkx6w

Od początku istnienia, czyli od 2008 roku, wypłacił seniorom ponad 10 mln zł. Według przeprowadzonego w lutym 2018 badania satysfakcji klientów aż 87 proc. z nich oceniło współpracę z Funduszem dobrze i bardzo dobrze, a 90 proc. uznaje Fundusz za wiarygodną instytucję.

Wysokość wypłacanych przez Fundusz rent waha się od kilkuset do kilku tysięcy złotych miesięcznie. W dużych miastach, takich jak Warszawa czy Gdańsk, rekordziści mogą liczyć nawet na 5 tys. zł co miesiąc. Według GUS – przeciętna emerytura i renta w Polsce wyniosły na początku roku niespełna 2 155 zł. Renta dożywotnia – dodatkowo waloryzowana o wskaźnik inflacji – może więc być pokaźnym wsparciem. Jej wysokość wyliczana jest indywidualnie i zależy od wartości nieruchomości (wycenę przygotowuje niezależny rzeczoznawca majątkowy), wieku i płci zainteresowanego. Stan zdrowia osób, które ubiegają się o rentę dożywotnią nie ma znaczenia w procesie przyznania środków.

Kto może starać się o dożywotnią rentę?

Jedną z pierwszych osób, które skorzystały z oferty, jest 89-letnia Jadwiga Tur, emerytowana lekarka z Warszawy. – Nie mam wysokiej emerytury. I choć nie głodowałam i miałam w co się ubrać, musiałam się liczyć z każdym groszem. Z renty dożywotniej korzystam od ośmiu lat. Nie martwię się już o czynsz, a na moje konto wpływa co miesiąc kilkaset złotych. Dzięki tym pieniądzom mogę nie tylko realizować swoje pasje, ale udało mi się też odłożyć niewielką sumę na czarną godzinę – przyznaje Klientka Funduszu Hipotecznego DOM.

O dożywotnią rentę mogą się starać seniorzy, którzy skończyli 60 lat i są właścicielami mieszkania, domu, posiadają spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu lub prawo użytkowania wieczystego.

d2gkx6w

Na dodatkowy zastrzyk gotówki mogą też liczyć lokatorzy mieszkań spółdzielczych przeznaczonych do wykupu. Co więcej, jeśli nieruchomość jest obciążona pożyczką lub niewielkim kredytem hipotecznym – nie dyskwalifikuje to zainteresowanego. Rentę, wypłacaną do końca życia w równych (np. comiesięcznych) transzach, seniorzy dostają w zamian za przekazanie funduszowi prawa własności do nieruchomości. Możliwa jest też większa wypłata (w jednej lub kilku ratach), jeśli senior potrzebuje spłacić kredyt, pożyczkę lub pokryć pilny wydatek.

Koniec z domowymi rachunkami

Z chwilą podpisania aktu notarialnego Fundusz zaczyna ponosić opłaty związane z eksploatacją nieruchomości. Rozlicza się bezpośrednio ze spółdzielnią lub wspólnotą mieszkaniową. Oszczędności wynikające z mniejszego zużycia ciepła i wody są zwracane seniorowi, nie musi się on też martwić podwyżkami czynszu. Fundusz opłaca także podatek od nieruchomości, składkę ubezpieczenia czy opłatę z tytułu użytkowania wieczystego. Wraz z rentą mamy gwarancję dożywotniego, nieodpłatnego korzystania z mieszkania lub domu. Możemy również całą nieruchomość lub jej część wynająć. Pieniądze z najmu trafiają w całości do portfela seniora. Jedynym obowiązkiem klienta Funduszu jest utrzymanie mieszkania lub domu w dobrym stanie.

Koszty umowy ponosi Fundusz

Co trzeba zrobić, aby móc skorzystać z dożywotniej renty? Przede wszystkim złożyć wniosek. Można to zrobić na stronie internetowej: www.funduszhipoteczny.pl/wniosek/. Można też zadzwonić na infolinię – telefony: 801 005 801 lub 530 000 344 (dla telefonów komórkowych), a także zajrzeć do biura Funduszu w Warszawie przy Al. Jana Pawła II 29. We wniosku właściciele pytani są m.in. o adres nieruchomości, jej metraż, rozkład, rok zakupu, wysokość czynszu i podatku od nieruchomości.

Po wyliczeniu wysokości renty z zainteresowanym spotyka się ekspert Funduszu, który odpowie na wszystkie pytania, przedstawi prognozę renty oraz wzór umowy. To dobry czas na wyjaśnienie wszystkich wątpliwości czy konsultacje z rodziną lub prawnikiem. Wszelkie koszty przygotowania umowy przedwstępnej i przyrzeczonej – w formie aktu notarialnego, a także wyceny nieruchomości ponosi Fundusz. Co ważne, umowę z Funduszem Hipotecznym DOM Klient można zakończyć w każdej chwili, co wiąże się oczywiście ze zwrotem już otrzymanych przez seniora kwot.

d2gkx6w

Materiał przygotowany w partnerstwie z Fundusz Hipoteczny DOM

d2gkx6w
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

d2gkx6w
d2gkx6w
Więcej tematów