PolskaRenta dla rodzin zastrzelonych policjantów

Renta dla rodzin zastrzelonych policjantów

Rodziny policjantów poległych w czasie wykonywania obowiązków służbowych mają prawo do renty rodzinnej, której wysokość jest uzależniona od zarobków policjanta. Okres, w którym jest ona wypłacana, zależy od przyczyn śmierci.

20.05.2002 | aktual.: 22.06.2002 14:29

W poniedziałek nad ranem bandyci zastrzelili w całodobowej kawiarence internetowej w Czechowicach-Dziedzicach dwóch policjantów. Do tej pory policja zatrzymała trzy osoby podejrzewane o udział w tym zabójstwie.

O tym, czy śmierć policjanta miała związek z jego służbą, orzekają komisje lekarskie podległe MSWiA. Jeżeli uznają, że policjant wykonujący obowiązki służbowe zginął w wyniku przestępstwa, to przy wypłacaniu renty rodzinie nie jest ona zawieszana lub zmniejszana "z tytułu wykonywania zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej" małżonka poległego policjanta. Wypłacana jest też bez względu na wiek małżonka.

Jeśli śmierć policjanta w czasie służby nie nastąpiła w wyniku przestępstwa (a np. w efekcie wypadku), to renta policyjna przysługuje dzieciom poległych funkcjonariuszy dopóki się kształcą i małżonkom, ale po ukończeniu przez nich 55 lat.

W Komendzie Głównej Policji od 1997 r. działa Fundacja Pomocy Wdowom i Sierotom po Poległych Policjantach. Jej celem jest pomoc materialna wdowom i dzieciom osieroconym przez policjantów. (reb)

policjanciczechowicerenta
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)