Trwa ładowanie...

Relikt PRL-u zyskał nowe życie. Wydano prawie 40 mln złotych

Kędzierzyn-Koźle postanowił ratować miejsce, które służyło mieszkańcom w czasach PRL-u. Opłaciło się, bo dziś "Wodne oKKo" cieszy się ogromną popularnością, a na odwiedzających czekają m.in. baseny i jacuzzi.

Na zdjęciu: Wodne oKKo w Kędzierzynie-KoźluNa zdjęciu: Wodne oKKo w Kędzierzynie-KoźluŹródło: Licencjodawca, fot: Rafał Nosal, UM Kędzierzyn-Koźle
d2maxkq
d2maxkq

Zakłady azotowe, jeden z największych w kraju portów rzecznych i siatkarski klub Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle. To trzy rzeczy, które Polakom najbardziej kojarzą się z Kędzierzynem-Koźlem, który oficjalnie powstał dopiero w 1975 roku z połączenia czterech miejscowości (Kędzierzyna, Koźla, Sławięcic i Kłodnicy). W drugim największym mieście w województwie opolskim znaleźć można jednak wiele innych ciekawych miejsc.

Jednym z nich jest Kędzierzyńsko-Kozielskie Centrum Aktywności. To imponująca inwestycja, która pochłonęła ponad 38 milionów złotych. Prawie 5 mln złotych udało się pozyskać z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Dziś mieszkańcy, ale także turyści mają miejsce, z którego mogą korzystać przez cały rok.

Odmienili pozostałość po PRL

Opisywana przez nas inwestycja znajduje się na terenie Azotów. To osiedle najdalej wysunięte na południe, na którego terenie działają jedne z największych zakładów azotowych w Polsce. To tutaj przed laty utworzono kompleks rekreacyjno-sportowy AZOTOR. Czasy świetności przeżywał w PRL-u.

Na zdjęciu: teren wodnego oKKo przed remontem Licencjodawca
Na zdjęciu: teren wodnego oKKo przed remontemŹródło: Licencjodawca, fot: UM Kędzierzyn-Koźle

- Historia tego miejsca jest długa, sięga końca lat 60. ubiegłego wieku, kiedy powstał w tym miejscu kompleks sportowy składający się z kąpieliska i lodowiska. Niestety lodowisko zamknięto dawno temu, a z biegiem lat również stan techniczny odkrytego basenu znacznie się pogorszył, aż do momentu, w którym pojawiły się obawy czy można będzie z niego dalej bezpiecznie korzystać w kolejnych sezonach. Podjęto wtedy decyzję o tym, żeby to miejsce nie tylko rewitalizować, ale także rozbudować - mówi w rozmowie z Wirtualną Polską prezydent miasta Sabina Nowosielska.

d2maxkq

Władze miasta rzuciły się na głęboką wodę. W wielu polskich miastach tego typu pozostałości po poprzednim ustroju najpierw zaniedbano, a potem zrównano z ziemią. W Kędzierzynie-Koźlu postanowiono ratować obiekt, który przez lata przyciągał ludzi z całego miasta, ale także okolicznych miejscowości. Dziś dawny AZOTOR znowu żyje, jest miejscem bezpiecznym i pełnym atrakcji.

- Poza częścią otwartą jest też basen kryty, sauny, jacuzzi - można powiedzieć aquapark, z którego mieszkańcy korzystają cały rok, a nie tylko w sezonie letnim, jak było w przypadku poprzedniego obiektu. Dzięki temu to miejsce zostało dostosowane do obecnych potrzeb mieszkańców i zmieniło się nie do poznania. Żeby to podkreślić, postanowiliśmy mu nadać nową nazwę. W specjalnie na nią ogłoszonym konkursie wygrało "Wodne oKKo" - można to rozszyfrować jako opolskie-Kędzierzyn-Koźle-opolskie - ta nazwa wszystkim bardzo przypadła do gustu i dziś używa się jej nawet dużo częściej niż Centrum Aktywności - wyjaśnia prezydent.

Prace nagle stanęły

Jak wspominaliśmy, obiekt był już w takim stanie, że gdyby nie ogromne nakłady finansowe, to być może dziś już by go nie było. Wprawdzie dotacja z Unii Europejskiej nie pokryła nawet połowy kosztów, ale 5 mln złotych było kwotą, która pomogła w zrealizowaniu tej inwestycji. Zakres prac, które wykonano za prawie 40 mln złotych, robi wrażenie.

- Aby mogło powstać "Wodne oKKo", nasze działania objęły m.in.: przebudowę i rozbudowę istniejącego budynku socjalno-hotelowego, adaptując go jako kryty basen. Natomiast basen zewnętrzny powstał dokładnie w tym samym miejscu, gdzie wcześniej było kąpielisko. W części otwartej pojawił się również bezpieczny wodny plac zabaw dla najmłodszych odwiedzających. Są też boiska do siatkówki plażowej, co nie tylko bardzo współgra z siatkarską historią i tradycją całego Kędzierzyna-Koźla, ale nawiązuje też do najbliższej okolicy, gdyż po sąsiedzku znajduje się Hala Azoty, w której gra nasza mistrzowska drużyna ZAKSA. Przebudowaliśmy także parking wraz ze zjazdami, dodaliśmy elementy małej architektury, niezbędne instalacje oraz wyposażenie - takie jak np. ślizgawki, strefę saun oraz grotę solną. Obiekt oczywiście został również dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami - wymienia Sabina Nowosielska.

Na zdjęciu: wodne oKKo w Kędzierzynie-Koźlu Licencjodawca
Na zdjęciu: wodne oKKo w Kędzierzynie-KoźluŹródło: Licencjodawca, fot: Rafal Nosal, UM Kędzierzyn-Koźle

Po drodze nie zabrakło problemów i to na tyle poważnych, że w pewnym momencie prace wstrzymano. Na szczęście władze miasta były na tyle zdeterminowane, że z niespodziewanymi kłopotami udało się uporać.

d2maxkq

- Wyzwania i problemy to nieodłączne części każdej dużej inwestycji. Nie zabrakło ich również w tym przypadku. Największe spowodował nieoczekiwany wzrost cen materiałów, a przede wszystkim stali, który nastąpił pomiędzy czasem, kiedy powstawał projekt a momentem jego realizacji. Stało się to powodem, dla którego pierwszy wykonawca zszedł z placu budowy, a miasto musiało znaleźć inną firmę, która dokończy prace, co sprawiło, że finalizacja projektu się przedłużyła. Jednak nie warto skupiać się zbytnio na rozwiązanych już problemach, a lepiej na korzyściach z tego, że szczęśliwie doprowadziliśmy do końca tę inwestycję i mamy w mieście piękny obiekt, z którego chętnie korzystają nasi mieszkańcy - mówi nasza rozmówczyni, która w Kędzierzynie-Koźlu rządzi od 2014 roku.

To był strzał w dziesiątkę

"Wodne oKKo" błyskawicznie stało się jedną z największych atrakcji dla mieszkańców Kędzierzyna-Koźla. Trudno się jednak dziwić, skoro tam znajdzie coś dla siebie każdy, kto lubi przynajmniej odrobinę aktywności fizycznej. Także dzięki różnym zajęciom.

- Organizowane są wydarzenia tematyczne i wieczory saunowe. Jednym ze stałych punktów harmonogramu jest SaunaKids, czyli seanse przeznaczone dla maluchów, które w ten sposób wcześnie uczą się tej zdrowej praktyki i mogą do niej przywyknąć. Prowadzimy też programy edukacyjne na przykład "Doskonalenie pływania" i organizujemy imprezy integracyjne jak "Ślizg na czas", czyli mistrzostwa w jak najszybszym zjeżdżaniu po ślizgawce. W okresie wakacyjnym w strefie zewnętrznej prowadzone są zajęcia animacyjne dla dzieci oraz "aqua dance" czyli zajęcia z elementami aerobiku w wodzie przy muzyce. Na szczególną uwagę zasługuje również Grota Solna z dwoma tężniami solankowymi oraz kącikiem dla najmłodszych. Odbywają się tam 50-minutowe seanse, które pozytywnie wpływają na stan zdrowia uczestników - wymienia prezydent Kędzierzyna-Koźla.

Na zdjęciu: wodne oKKo w Kędzierzynie-Koźlu Licencjodawca
Na zdjęciu: wodne oKKo w Kędzierzynie-KoźluŹródło: Licencjodawca, fot: Rafal Nosal, UM Kędzierzyn-Koźle

Władze miasta dziś z pewnością nie żałują, że zainwestowały duże pieniądze. Najlepiej o tym świadczy fakt, ilu ludzi przychodzi do "Wodnego oKKo". Śmiało można stwierdzić, że inwestycja jest strzałem w dziesiątkę.

d2maxkq

- Od dawna dostawaliśmy sygnały od mieszkańców, że marzy im się takie miejsce w Kędzierzynie-Koźlu, kilka lat temu zostało ono oddane do ich dyspozycji i wiemy, że większość odwiedzających odbiera je bardzo pozytywnie. O tym mówią nam już same liczby - od momentu otwarcia "Wodne oKKo" odwiedziło 363 tys. osób. Nierzadko zdarza się, że przez kompleks przewija się nawet 2 tys. ludzi dziennie! Ta popularność i zadowolenie mieszkańców to największe korzyści dla miasta. Dodatkowo zyskaliśmy kolejne miejsce w Kędzierzynie-Koźlu, w którym możemy realizować różnego rodzaju programy społeczne. Dotyczą one m.in.: propagowania zdrowego żywienia i aktywnego stylu życia, aktywizacji seniorów, edukacji oraz licznych działań kulturalnych - mówi prezydent Sabina Nowosielska.

"Wodne oKKo" znajduje się przy ul. Mostowej 1 w Kędzierzynie-Koźlu. Obiekt jest otwarty dla wszystkich codziennie w godzinach 15-22. Ceny uzależnione są od tego, z jakich atrakcji zamierzasz korzystać.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

"W Polskę na weekend". Roztocze to "polska Amazonia". Idealne miejsce nie tylko na jesienny weekend

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2maxkq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2maxkq
Więcej tematów