Religijny zakaz szczepień przeciwko polio
Nigeryjski stan Kano, na północy kraju, zabronił oenzetowskim agencjom przeprowadzenia tam kampanii szczepień przeciwko wirusowi polio, bowiem miejscowi przywódcy muzułmańscy sądzą, że szczepienia są niebezpieczne, a zwłaszcza, że powodują bezpłodność.
Władze zdominowanego przez muzułmanów stanu zapowiedziały, że wstrzymanie szczepień będzie obowiązywało dopóty, dopóki nie będą rozwiane wątpliwości co do związanego z nimi ryzyka.
Pod koniec zeszłego roku Kano i dwa inne stany północnej Nigerii, gdzie obowiązuje islamskie prawo (szarijat), zabroniły szczepień, bowiem miejscowi przywódcy orzekli, że prowadzą one do bezpłodności i w ten sposób wpisują się w amerykański spisek przeciwko Afryce.
Oenzetowski fundusz na rzecz dzieci UNICEF natychmiast zareagował, ostrzegając przed niebezpieczeństwem dla ludności i rozprzestrzenianiem wirusa polio, który wywołuje chorobę Heine- Medina.
W poniedziałek w Afryce Środkowej i Zachodniej rozpoczyna się wielka oenzetowska kampania szczepień przeciwko polio, która w sumie obejmie 60 mln dzieci.