Religia nie ma wpływu na wybory polityczne
Wiara jest istotna dla większości Europejczyków, ale nie wpływa na ich wybory polityczne - wynika z analiz Bertelsmann Stiftung International Religion Monitor. 74% respondentów z Niemiec, Francji, Austrii, Polski i Szwajcarii uznaje się za religijnych lub bardzo religijnych.
Najwięcej wierzących jest w Polsce (87% Polaków tak się określa) i Włoszech (tu za wierzących uważa się 89% badanych). W Wielkiej Brytanii i Francji odsetek uznających się za religijnych jest najniższych w krajach europejskich i wynosi odpowiednio 63 i 54% populacji. Jeszcze mniej - bo 51% - wierzących jest w Rosji, która jednak nie została uwzględniona w analizach.
Jak wynika z badań bardziej religijne i praktykujące są kraje o tradycji katolickiej niż protestanckiej.
W Polsce jako bardzo religijni deklaruje się 40% pytanych, w Wielkiej Brytanii tylko 19%. Podobnie jest z praktykami religijnymi - aż 64% Polaków deklaruje regularne uczestnictwo w praktykach religijnych, a w Niemczech podobną deklarację składa tylko 17% respondentów.
Młodzież, i to również bardzo charakterystyczne, nie jest mniej religijna niż ludzie starsi. Silną wiarę religijną deklaruje bowiem 41% ludzi młodych i 42% starszych.
Religia czy wiara nie ma jednak wpływu na poglądy polityczne. Z raportu wynika bowiem, że wiara ma wpływ na poglądy polityczne tylko u 27% badanych (w Polsce odsetek ten jest o dwa procent wyższy).