Religa: strajk służby zdrowia w wielu miejscach nielegalny
Minister zdrowia Zbigniew Religa oświadczył,
że w wielu miejscach w kraju strajk pracowników służby zdrowia
jest nielegalny. Poinformował, iż zwrócił się do wojewodów o
sprawdzenie, czy strajki w ich regionach są zgodne z prawem.
Premier Kazimierz Marcinkiewicz i minister zdrowia zaapelowali do wszystkich lekarzy, pielęgniarek i innych pracowników służby zdrowia o zaprzestanie protestów.
Niezareagowanie na prośbę premiera, na moją prośbę musi skutkować z naszej strony też działaniem - powiedział dziennikarzom w Warszawie minister.
Pytany, jakie to będą działania odpowiedział, że nie chciałby o tym uprzedzać. Ale zwróciłem się do wszystkich wojewodów, żeby rozeznali sytuację, czy w każdym miejscu strajk jest legalny. Zgodnie z moją wiedzą w wielu szpitalach strajk jest nielegalny- podkreślił.
Wyjaśnił, że aby strajk był legalny to w referendum strajkowym musi wypowiedzieć się cała załoga szpitala. A w wielu miejscach referenda dotyczyły tylko lekarzy. Nie pytano pielęgniarek, innych pracowników. W takiej sytuacji strajk jest nielegalny - zaznaczył.
W całym kraju ponad 70 szpitali i innych Zakładów Opieki Zdrowotnej (ZOZ) strajkuje. Lekarze domagają się natychmiastowego 30-procentowego wzrostu wynagrodzeń, ale do kwoty nie mniejszej niż 2,4 tys. zł brutto miesięcznie, i 100-procentowej podwyżki w przyszłym roku. Protestujący chcą też zwiększenia publicznych nakładów na ochronę zdrowia do wysokości co najmniej 6% PKB.
Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia Jerzy Miller mówił w poniedziałek, że dopiero we wrześniu będzie wiadomo, jaką kwotę z rezerwy finansowej Fundusz będzie mógł wygospodarować na planowane podwyżki w służbie zdrowia.