Religa pierwszy do lustracji
Zbigniew Religa, który jako pierwszy zgłosił
swą kandydaturę w tegorocznych wyborach na prezydenta RP, jako
pierwszy będzie też lustrowany w trybie wyborczym. 7 czerwca Sąd
Lustracyjny ma formalnie wszcząć postępowanie w jego sprawie.
Wobec każdego zarejestrowanego w Państwowej Komisji Wyborczej kandydata na prezydenta, Sąd Lustracyjny wszczyna procedurę lustracyjną, by sprawdzić, czy nie zataił on ewentualnych związków ze służbami specjalnymi PRL. Sąd będzie na bieżąco wszczynał postępowania wobec kolejnych osób, których komitety zarejestruje PKW.
Wszczęcie postępowań nie oznacza, że kandydaci są podejrzani o "kłamstwo lustracyjne". Ustawa lustracyjna stanowi, że - inaczej niż w procedurze lustracji wszystkich pozostałych osób publicznych - postępowanie wobec kandydatów na prezydenta RP sąd wszczyna sam z urzędu (a nie, jak w innych wypadkach, na wniosek Rzecznika Interesu Publicznego podejrzewającego czyjeś "kłamstwo lustracyjne").
Postępowanie lustracyjne kończy się albo uznaniem prawdziwości oświadczenia danej osoby, albo uznaniem jej za "kłamcę lustracyjnego",a wtedy będzie ona skreślona z listy kandydatów.
Jeżeli kandydat sam przyzna się do związków z tajnymi służbami PRL, jego oświadczenie jest publikowane w "Monitorze Polskim" i w obwieszczeniu wyborczym. Ustawa lustracyjna nie zamyka takiej osobie dostępu do urzędu prezydenta.