Religa o zmianach w systemie ochrony zdrowia
Likwidacja Narodowego Funduszu Zdrowia i utworzenie rynku ubezpieczeń zdrowotnych, w tym również dopuszczenie na rynek ubezpieczeń prywatnych - to niektóre zmiany w systemie ochrony zdrowia, proponowane przez kandydata na prezydenta Zbigniewa Religę.
W ramach kampanii wyborczej Religa zawitał do Łodzi, gdzie uczestniczył m.in. w konferencji poświęconej 15-leciu samorządu terytorialnego. Kandydat na prezydenta przyjechał niebieskim autobusem, oklejonym jego zdjęciami, opatrzonym logo i hasłem wyborczym. Autobusem tym będzie podróżował po Polsce w ramach kampanii.
Religa przypomniał, że jego priorytety to edukacja i nauka, naprawa systemu opieki zdrowotnej i rozwój gospodarki. Jego zdaniem, polska opieka zdrowotna jest od wielu lat "chronicznie niedofinansowana", co spowodowało zadłużenie placówek systemu ochrony zdrowia, dekapitalizację bazy materialnej i niskie płace pracowników, a także ograniczony dostęp do wielu procedur medycznych i zjawisko korupcji.
Zdaniem Religi, aby zmienić sytuację w systemie opieki zdrowotnej, należy utworzyć rynek ubezpieczeń zdrowotnych i przekształcić NFZ w kilka niezależnych ubezpieczeń zdrowotnych, które będą ze sobą konkurowały. Konieczne jest także wprowadzenie na ten rynek ubezpieczeń prywatnych, które również będą zarządzały składkami. Jeżeli nie utworzymy rynku ubezpieczeń zdrowotnych, jesteśmy pozbawieni prawa wyboru do decydowania, komu oddać zawiadywanie naszymi pieniędzmi - mówił kandydat na prezydenta.
Według niego, powinno dążyć się także do utworzenia dobrowolnych, dodatkowych ubezpieczeń zdrowotnych oraz utworzenia Narodowego Instytutu Ubezpieczeń Zdrowotnych, który miałby za zadanie m.in. określenie minimalnej wyceny za poszczególne procedury medyczne. Jeżeli pozostawimy to urzędnikom, to istnieje groźba, że będą one cały czas zaniżane - podkreślił Religa.
Na wspólnej konferencji prasowej kandydata na prezydenta, szefa ZChN Jerzego Kropiwnickiego oraz lidera łódzkiego PSL europosła Janusza Wojciechowskiego poinformowano, że prowadzone są rozmowy na temat utworzenia komitetu wyborczego Zgoda, który będzie popierał w wyborach prezydenckich Religę.
Kropiwnicki przypomniał, że uzyskał upoważnienie nadzwyczajnego zjazdu ZChN do tego, żeby wraz z innymi środowiskami - przede wszystkim partią Centrum, PSL, a także z Chrześcijańskim Ruchem Samorządowym - zabiegać o to, aby taki komitet powstał jak najszybciej.
Myślę, że w najbliższym czasie będziemy mogli poinformować nie tylko o reaktywacji komitetu w tym składzie, w jakim został podpisany, ale o jego znacznie szerszej wersji. Sądzę, że będzie to koncepcja komitetu obywatelskiego, w którym każdy będzie podpisywał się za siebie, ale mając świadomość poparcia środowisk, z których się wywodzi - powiedział prezydent Łodzi.
Religa powiedział, że na razie Zgoda istnieje między tymi trzema politykami. Na razie jest to na poziomie trzech ludzi. Nie wykluczam, że ta Zgoda pójdzie dalej, również na nasze środowiska. Bardzo bym sobie życzył, żeby to miało miejsce - dodał. Janusz Wojciechowski mówił, iż w PSL rozważana jest koncepcja poparcia Religi.
Swoją obecnością i swoim osobistym poparciem dla prof. Religi chcę zachęcić moich kolegów, żeby takie poparcie nastąpiło w formie oficjalnych decyzji politycznych - podkreślił Wojciechowski. Jego zdaniem, to byłoby najlepsze rozwiązanie dla Polski i polskiego ruchu ludowego.