Religa: będzie więcej pieniędzy na leczenie
Minister zdrowia Zbigniew Religa zapowiedział, że nakłady ze środków publicznych na opiekę zdrowotną wzrosną w ciągu czterech lat do 6% PKB. Obecnie są one na poziomie 4,2% PKB.
Podniesienia nakładów na opiekę zdrowotną do 6% PKB domagali się kolejny raz lekarze w styczniu podczas VIII Krajowego Zjazdu w Warszawie.
Postulat, aby wydatki na opiekę zdrowotną ze środków publicznych stanowiły 6% PKB jest postulatem słusznym. Ja się pod tym w pełni podpisuję, podpisuje się również pod tym rząd. Ale słuszne jest także to, że nie da rady zrealizować tego słusznego postulatu z dnia na dzień, z miesiąca na miesiąc czy w ciągu jednego roku - powiedział minister w Centrum onkologii na warszawskim Ursynowie podczas obchodów Światowego Dnia Walki z Rakiem.
Zapewnił, że zostanie przedstawiony plan, jak do tych 6% PKB nakładów na opiekę zdrowotną dojść w ciągu czterech lat.
Zobowiązuję się, że w ciągu czterech lat dojdziemy do tego. Jak do tego dojść, będę mówił 10 lutego na spotkaniu w Warszawie, na które jestem zaproszony przez różne środowiska związane z opieką zdrowotną. 10 lutego powstaje tzw. koalicja dla zdrowia - poinformował Religa.
Na styczniowym zjeździe lekarzy minister zdrowia zapowiadał, że od 1 stycznia 2007 r. nastąpi istotny wzrost nakładów na opiekę zdrowotną z budżetu państwa. Informował wówczas, że nakłady na służbę zdrowia wynoszą 4,2% PKB. Lekarze domagali się wzrostu tych nakładów do 6 proc. W ocenie Religi, podniesienie o 2% wydatków na ochronę zdrowia w ciągu jednego roku jest nierealny.
Lekarze postulowali, aby każdego roku środki na ochronę zdrowia wzrastały o 4 mld zł przez najbliższych 5 lat. Chodzi przede wszystkim o zwiększenie pensji lekarzy do co najmniej dwukrotnej średniej krajowej w przemyśle.