ŚwiatRekordowe ceny ropy

Rekordowe ceny ropy

Na giełdzie surowcowej New York
Mercantile Exchange padł nowy rekord cen
ropy surowej - 73,69 dolara za baryłkę ropy.

Rekordowe ceny ropy
Źródło zdjęć: © AFP

Wcześniej kontrakty terminowe na czerwiec, które w najbliższym czasie stają kontraktami najbliższego miesiąca na miejsce majowych, osiągnęły nawet cenę 74 dolarów za baryłkę.

Kontrakty terminowe na maj na nowojorskiej giełdzie NYMEX, będące w czwartek przedmiotem transakcji po raz ostatni, osiągnęły na początku dnia w handlu elektronicznym prowadzonym z Azji również rekordową cenę - 72,49 dol. za baryłkę. Przekroczyły one najwyższy z kilkudniowej serii rekordów - 72,40 dol. za baryłkę, pobity w Nowym Jorku w środę.

Pod koniec dnia wskaźnikowa dla największego na świecie rynku amerykańskiego cena lekkiej, słodkiej ropy krajowej obniżyła się nieco w przypadku wygasających kontraktów majowych i zamknęła się na wysokości 71,95 dol. za baryłkę, o 22 centy poniżej rekordowego, środowego zamknięcia.

Rekord absolutny padł też w czwartek na londyńskiej giełdzie ICE Futures, gdzie wskaźnikowa dla rynku europejskiego cena ropy Brent z Morza Północnego wzrosła w ciągu dnia w przypadku kontraktów terminowych na czerwiec do niespotykanego dotąd poziomu 74,22 dol. za baryłkę. Później nastąpiła korekta i cena zamknięcia w Londynie wyniosła 73,18 dol. za baryłkę, o 55 centów poniżej zamknięcia środowego.

W ciągu ostatniego roku światowe ceny ropy wzrosły już o 38%.

Obecnie na rynku kontraktów terminowych w Nowym Jorku ceny na wszystkie miesiące aż do listopada kształtują się powyżej granicy 70 dolarów za baryłkę, która do niedawna była prawie nieosiągalna i została przełamana tylko raz - na przełomie sierpnia i września ubiegłego roku, kiedy to niezwykle silny huragan Katrina uderzył w zagłębie naftowe nad Zatoką Meksykańską.

Na hossę, jaka wystąpiła w ostatnich dniach, przebijając rekordowe notowania sprzed prawie 8 miesięcy, wpłynęły przede wszystkim obawy o dostawy ropy z Iranu, które mogą zostać przerwane, jeśli dojdzie do konfrontacji miedzy realizującymi swe ambicje atomowe władzami tego kraju, a społecznością międzynarodową na czele z USA, która jest przeciwna tym ambicjom.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)