Trwa ładowanie...
d2mejyj
aukcja
20-03-2009 21:11

Rekordowa cena za kobierzec z klejnotów

Wyszywany perłami i drogocennymi kamieniami indyjski kobierzec, który miał ozdobić grób Mahometa, osiągnął rekordową jak na dywan cenę 5,5 mln dolarów - podał dom aukcyjny Sotheby's, który przeprowadził pierwszą aukcję sztuki islamu w stolicy Kataru, Dausze.

d2mejyj
d2mejyj

Tkanina z jedwabiu wzmocnionego jelenią skórą ma wymiary około 1,7 na 2,2 metra. Do ozdobienia jej użyto około 2 milionów malutkich pereł z Zatoki Perskiej oraz rubinów, szafirów i brylantów.

Sotheby's zamierzał rozpocząć licytację od 5 mln dolarów, spodziewając się uzyskać wyższą cenę. Ale, jak podał dział PR domu aukcyjnego, licytację ze względu na małą liczbę kupujących rozpoczęto od 4,5 mln dolarów.

Niezwykłe dzieło powstało na zamówienie maharadży Barody (obecnie w indyjskim stanie Gudżarat), który chciał ofiarować je na grób Mahometa w Medynie. Zanim to uczynił, zmarł i kobierzec pozostał w rodzinie. W XX wieku został wywieziony z Indii wraz z kolekcją klejnotów przez maharani Sitę Devi do Monako.

Ornamentyka perłowego kobierca składa się z wici roślinnej nawiązującej do wzorów perskich i mogolskich. Pośrodku znajdują się trzy duże rozety z brylantów oprawnych w złoto; obrzeża wypełniają mniejsze rozety, otoczone szafirami i rubinami.

Dywan z klejnotów kupił anonimowy nabywca.

Do tej pory najdroższym dywanem był sprzedany w zeszłym roku za 4,5 mln dolarów XVII-wieczny perski dywan z Isfahanu.

d2mejyj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2mejyj
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj