Rekord czeskiego piwa
Rekordowe 18,75 mln hektolitów piwa
(czyli 3,75 mld półlitrowych kufli) uwarzyły w ubiegłym roku
czeskie browary. Produkcja ta była największa za ostatnich
dziesięć lat. Rekordowy był również wzrost wielkości eksportu piwa
- w sumie 2,64 mln hektolitrów, tj. o 25% więcej niż przed
rokiem.
17.03.2005 | aktual.: 17.03.2005 14:38
Z danych Czeskiego Związku Browarów wynika, że z konsumpcją 160 litrów w przeliczeniu na statystycznego mieszkańca, Czesi ciągle są rekordzistami świata w spożyciu piwa.
Statystykę tę jednak trochę wypacza ilość piwa, jaką wypijają w Czechach miliony turystów. Czeskie media informują np. o grupach głównie Brytyjczyków, którzy przylatują do Pragi na tzw. weekendy piwne.
Szef Czeskiego Związku Browarów Jan Vesely powiedział, że w ciągu ostatnich pięciu lat eksport czeskiego piwa wzrósł aż o 2/3. Jednak do najbardziej dynamicznego wzrostu doszło dopiero po wejściu Czech do Unii Europejskiej, kiedy otworzyły się rynki nowych państw członkowskich.
Największymi czeskimi eksporterami piwa są Prazdroj w Pilźnie, który eksportuje aż 26% ogółu wywożonego piwa, browary Staropramen w Pradze (24%) oraz browar Budvar z Czeskich Budziejowic (19%).
Z 48 czeskich browarów aż 41 swą produkcję wywozi za granicę. Najwięcej sprzedaje się piwa do Niemiec, na Słowację i do Wielkiej Brytanii. Czeskie browary - jak powiedział Vesely - wiedząc, że rynek krajowy przy rekordowym spożyciu jest już w pełni nasycony - muszą rozszerzać eksport.
Oprócz 48 browarów produkujących kilkaset gatunków piwa, działa jeszcze 30 minibrowarów, np. w piwiarniach, spośród których najbardziej znanym jest browar w praskiej piwiarni U Fleka, działający od roku 1499 r.
Zbigniew Krzysztyniak