PolitykaRekompensaty dla emerytów, rencistów i budżetówki

Rekompensaty dla emerytów, rencistów i budżetówki

W czwartek rusza kolejna tura wypłat rekompensat dla emerytów, rencistów i pracowników sfery budżetowej za niezgodną z prawem zmianę wynagrodzeń w latach 1991 i 1992 oraz za zlikwidowane dodatki branżowe do emerytur i rent. Od czwartku pieniądze mogą odbierać uprawnione osoby urodzone w 1945 roku - w sumie blisko 141 tys.

24.07.2002 15:42

Wypłaty rekompensat są wynikiem decyzji Trybunału Konstytucyjnego. Co miesiąc pieniądze otrzymują kolejne roczniki uprawnionych - od najstarszego do najmłodszego. Operacja potrwa do 2004 r.

Rekompensaty są wypłacane w gotówce, operację obsługuje bank PKO BP. Każdy z uprawnionych dostaje wcześniej pisemne zawiadomienie z banku o terminie wypłaty.

Od marca 2000 r., kiedy ruszył program wypłat rekompensat, pieniądze odebrało ponad 1, 6 mln osób, a suma wypłaconych rekompensat wyniosła blisko 7 mld zł. Rekompensaty są oprocentowane tak, jak wkłady a vista i każdy ma na odbiór 5 lat licząc od pierwszego dnia, w którym mógł odebrać rekompensatę.

Najszybciej i najbezpieczniej pieniądze można odebrać przelewem. Dyspozycję można złożyć na 3 tygodnie przed wypłatami rekompensat. Można też zlecić bankowi przelew na własne konto w PKO BP, lub cudze w tym banku, albo otworzyć bezpłatnie swoje.

Można też zlecić przelanie rekompensaty na konto w innym banku. Spadkobiercy muszą przedstawić w banku akt zgonu osoby uprawnionej oraz orzeczenie sądu o nabyciu spadku.

Rekompensaty należą się blisko 4 mln osób. Skarb państwa przeznaczył na to ok. 13 mld zł. (miz)

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)