PolskaRejonowy strażnik miejski

Rejonowy strażnik miejski


Kilka lat temu niemiecka policja rozpoczęła działania, które zmieniły sposób myślenia o bezpieczeństwie mieszkańców i zapobiegły wielu włamaniom. Niemiecki program prewencyjny "Bezpieczny dom" okazał się strzałem w dziesiątkę. Podobny program, wykorzystujący doświadczenia już zdobyte przez Niemców realizuje właśnie krakowska straż miejska. Wspólne działania wspiera unijny program AGIS, którego zadaniem jest pomoc wszystkim organizacjom, służbom i instytucjom zajmującym się poprawą bezpieczeństwa.

Rejonowy strażnik miejski

Sąsiedzkie czuwanie Pilotażowym programem bezpieczeństwa został objęty rejon osiedla Witkowice. Potem będzie on sukcesywnie wprowadzany w inne rejony miasta. Z dotychczasowej międzynarodowej współpracy straż miejska wyciągnęła dwa wnioski. Pierwszy dotyczy większego nacisku na prewencję, drugi mówi, że edukację dotyczącą problemu bezpieczeństwa należy rozpocząć jak najwcześniej. - Lepiej iłatwiej jest zapobiegać niż karać - podkreślał wczoraj Radosław Gądek ze straży miejskiej. - Dlatego mieszkańców Witkowic uczulamy jak zapobiegać włamaniom i eliminować okazje, które mogą wykorzystać złodzieje i włamywacze.

Podpowiadamy jak pomocny w zapobieganiu np. kradzieżom i napadom może okazać się sąsiad. Specjalne pogadanki dotyczące bezpieczeństwa przeprowadza się także w szkołach. Strażnicy jak dzielnicowi Krakowska straż miejska współpracuje także z policją holenderską oraz francuską żandarmerią. Kolejnym efektem międzynarodowej współpracy jest pomysł rejonowego strażnika miejskiego. - Byliby to strażnicy "przywiązani" do jednego rejonu. Tacy, którzy ciągle patrolują ten sam obszar, przez co poznają lepiej mieszkańców, wiedzą o zagrożeniach i sposobach zapobiegania im - wyjaśniał Michał Zamuliński, komendant straży miejskiej. Rejonowi strażnicy pojawią się w Krakowie prawdopodobnie już w przyszłym roku. Na początku będzie ich tylko kilkunastu, potem ich liczba ma się zwiększyć. Strażnicy rejonowi pojawią się najpierw w miejscach szczególnie zagrożonych.

Międzynarodowa współpraca Problemowi bezpieczeństwa i wymianie doświadczeń poświęcona będzie także międzynarodowa konferencja "Bezpieczni - tylko razem", która odbędzie się jutro w magistracie. Zostaną na niej zaprezentowane programy prewencyjne już realizowane przy współpracy zagranicznych służb bezpieczeństwa, a także nowe pomysły dotyczące zwalczania przestępczości.

Małgorzata Stuch

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)