Rejestracja bezrobotnego przez Internet
Nowy system informatyczny, który resort
pracy przekazał do powiatowych urzędów pracy, ma
m.in. umożliwić bezrobotnym rejestrowanie się przez Internet, a
pracodawcom wypełnianie wniosków o refundację w ramach programów
przeciwdziałania bezrobociu - poinformował dyrektor Departamentu Informatyki MPiPS
Zbigniew Olejniczak.
W poniedziałek na konferencji pt. "Kierunki rozwoju systemów informatycznych w Publicznych Służbach Zatrudnienia" przedstawiono nowy system przygotowany przez ComputerLand.
Możliwość rejestrowania się przez Internet, wypełniania formularzy przez osoby poszukujące pracy, mające dostęp do komputera, spowoduje zmniejszenie się kolejek w tych urzędach; bezrobotny do urzędu będzie musiał się udać wyłącznie po to, by podpisać dokumenty - mówił Olejniczak.
Chcemy, żeby urzędnicy skupili się na pracy z klientem, a nie na czasochłonnej biurokracji, co odciąga ich od efektywnego pośrednictwa - dodał. Życie urzędnikom ułatwić ma także to, że system ma umożliwić elektroniczny obieg dokumentów we wszystkich publicznych służbach zatrudnienia.
Jak powiedział Olejniczak, powstanie jedna strona internetowa, na której oprócz formularzy i dokumentów, znajdą się odesłania do poszczególnych urzędów pracy, a także "ustandaryzowane" szkolenia, ustawy. Znajdą się także oferty pracy, w przyszłości - nawet od pracodawców z zagranicy.
Olejniczak na razie nie ujawnia adresu strony, ale zapewnia, że jak tylko będzie "czynna" - zostanie on podany do publicznej wiadomości.
Na razie system pilotażowo był wdrożony w dwóch Powiatowych Urzędach Pracy: w Krotoszynie i Garwolinie.
Proszę sobie wyobrazić, że zamiast stać wiele godzin w kolejce przychodzicie państwo na umówione spotkanie z konkretnym urzędnikiem, o konkretnej godzinie. W Internecie znajdujecie państwo nie tylko adres właściwego urzędu, ale otrzymacie również wykaz wszystkich dokumentów, które będą potrzebne do załatwienia sprawy. Toázupełnie inny komfort obsługi - zachwalał rozwiązania systemowe dyrektor PUP wáGarwolinie Waldemar Zaręba.
Nowy system ma także zapewnić liczne udogodnienia dla pracodawców. Będą oni mieli m.in. możliwość złożenia poprzez internet wniosku o jedną z refundacji, z pakietu aktywnych form przeciwdziałania bezrobociu np. wniosku o zorganizowanie prac interwencyjnych, czy zgłoszenie do programu "praca dla absolwenta".
Wielokrotnie eksperci ds. rynku pracy wskazywali na nieefektywność służb zatrudnienia i wskazywali, że w urzędach pracy na jednego doradcę zawodowego przypada 7 tysięcy bezrobotnych, a na jednego pośrednika - 1800.
W Polsce działa 338 powiatowych urzędów pracy. Miałyby one wdrożyć nowy system w tym roku. Kosztował on 350 mln zł.