Trwa ładowanie...
d1s3t5h
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Referendum ws. odwołania władz Jarocina - nieważne

Mieszkańcy Jarocina nie odwołali w niedzielnym referendum burmistrza i rady miejskiej. Do urn poszło zbyt mało osób, by referendum było ważne.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Referendum ws. odwołania władz Jarocina - nieważne
(WP.PL, Fot: Łukasz Szełemej)
d1s3t5h

Referendum w sprawie odwołania burmistrza Jarocina przed upływem kadencji byłoby ważne, gdyby wzięło w nim udział przynajmniej 10 950 osób. Jak poinformowała w poniedziałek PAP Miejska Komisja ds. Referendum w Jarocinie, udział w głosowaniu wzięło 7172 osoby. Głos za odwołaniem burmistrza oddało 6875 osób.

Odnośnie odwołania rady miejskiej, referendum byłoby ważne, gdyby wzięło w nim udział przynajmniej 10 949 osób. Udział w głosowaniu wzięło 7172 osoby. Głos za odwołaniem rady oddało 6770 osób.

Frekwencja wyniosła 19,7 proc.

d1s3t5h

Głosowanie przeprowadzono w 22 obwodowych komisjach ds. referendum. Uprawnionych do udziału było 36 402 osoby. Pod wnioskiem o przeprowadzenie referendum podpisało się ponad 5 tys. osób.

Według inicjatorów referendum, burmistrz nie liczy się z wolą mieszkańców Jarocina i podejmuje decyzje sprzeczne z wcześniejszymi deklaracjami - chodzi m.in. o sprawę przekształceń w gminnej oświacie. Wskazywali też, że burmistrz dąży do zadłużenia Jarocina.

Adam Pawlicki odpierając zarzuty zapewniał, że referendum ma na celu przejęcie władzy w Jarocinie, a nie rozwiązanie konkretnych problemów.

W wyborach samorządowych w 2014 roku Adam Pawlicki wygrał wybory na burmistrza Jarocina zdobywając 9 589 głosów (53.56 proc.). Pokonał czworo innych kandydatów.

d1s3t5h

Wcześniej Pawlicki wygrywał wybory na burmistrza Jarocina w 2002, 2006 i 2010 roku. W 2011 r. jego mandat wygasił wojewoda wielkopolski. Stało się to po tym, jak burmistrz usłyszał wyrok roku więzienia w zawieszeniu na dwa lata za działania na szkodę spółki należącej do jego żony.

Zobacz także: Nie lubił Polaków i chciał skonstruować bombę? Austriak z Wielkopolski zatrzymany

d1s3t5h

Podziel się opinią

Share

d1s3t5h

d1s3t5h
Więcej tematów