Recepta na sytuację w służbie zdrowia: bon zdrowotny i współpłacenie
Receptą na uzdrowienie systemu służby zdrowia może być wprowadzenie bonu zdrowotnego i współpłacenia przez pacjentów za niektóre usługi medyczne. Taka jest opinia ekspertów ekonomistów.
Z badań przeprowadzonych przez TNS OBOP wynika, że połowa Polaków jest niezadowolona z publicznej ochrony zdrowia. Ponad 60% badanych narzeka na gorszy, niż w innych krajach europejskich, dostęp do nowoczesnych form leczenia.
Wojciech Misiński z Centrum im. Adama Smitha uważa, że jednym ze sposobów naprawy tej sytuacji byłoby wprowadzenie bonu zdrowotnego, który uprości skomplikowany system poboru i podziału składki zdrowotnej. Doktor Misiński dodał, że konieczne jest wprowadzenie konkurencji między ubezpieczycielami, świadczeniodawcami i pacjentami.
Doktor Adam Kozierkiewicz z Instytutu Zdrowia Publicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego uważa, że dopłaty przez pacjentów 8-10 złotych do niektórych badań czy wizyt u specjalisty - sprawią, że będzie mniej nadużyć, a więcej pieniędzy na przykład na leczenie onkologiczne.
Z przeprowadzonych badań wynika, że Polska znalazła się na 21. miejscu na 26 krajów europejskich pod względem dostępności do nowoczesnej farmakoterapii i informacji medycznej. Klasyfikację Europejskiego Indeksu Konsumentów przygotował brukselski HealthConsumerPowerhouse.