Trwa ładowanie...
30-01-2015 11:28

Realne sceny morderstwa odwzorowane w 3D pomogą w ściganiu przestępców

Winny, czy niewinny morderstwa? Dochodzenie prawdy jest długim i trudnym procesem. System stworzony przez szwajcarskich naukowców może pomóc policji w ustaleniu kto zabił. Jak on działa?

Realne sceny morderstwa odwzorowane w 3D pomogą w ściganiu przestępcówŹródło: WP
dv9l44x
dv9l44x

Szwajcarscy naukowcy stworzyli program, który ma ułatwić pracę policji zajmującej się rozwiązywaniem zagadek kryminalnych. Oprogramowanie, po wprowadzeniu danych z przeprowadzonej wcześniej wizji lokalnej, takich jak: obraz z kamer telewizji przemysłowej, ułożenie ciał czy wyniki sekcji zwłok, rekonstruuje przebieg zdarzenia. Jak informuje BBC, scena zbrodni jest odtwarzana w wirtualnej przestrzeni w postaci obrazu 3D.

Po założeniu specjalnych gogli dochodzeniowiec, niczym w grze komputerowej, widzi, jak hipotetycznie wyglądało dokonanie przestępstwa. System pozwala na poruszanie się w wirtualnej przestrzeni i oglądanie zdarzenia z różnych perspektyw.

Zdaniem naukowców program może być w przyszłości wykorzystany między innymi w sądach. Podczas rozpraw, prezentowana wizualizacja - stworzona na podstawie wszystkich zebranych informacji dotyczących morderstwa - może pomóc w podjęciu decyzji: "winny", czy "niewinny".

dv9l44x
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dv9l44x
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj