Trwa ładowanie...
dyrran4
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

RB ONZ potępia prześladowanie mniejszości przez Państwo Islamskie w Iraku

Rada Bezpieczeństwa ONZ potępiła prześladowania, jakich dopuszcza się dżihadystyczna organizacja Państwo Islamskie wobec mniejszości w Iraku, zwłaszcza po przejęciu Sindżaru na północy; takie wymuszenia "mogą oznaczać zbrodnię przeciwko ludzkości".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Protest przed siedzibą ONZ w Erbil
Protest przed siedzibą ONZ w Erbil (PAP/EPA, Fot: Mohammed Jalil)
dyrran4

Deklaracja w tej sprawie została jednomyślnie przyjęta przez 15 członków RB ONZ. Rada wyraziła "głębokie zaniepokojenie setkami tysięcy Irakijczyków, spośród których wielu należy do jazydów, którzy musieli uciekać wskutek ataków" Państwa Islamskiego.

W niedzielę to sunnickie ugrupowanie zbrojne przejęło kontrolę nad miastem Sindżar, będącym dotąd w rękach sił kurdyjskich. Leżący między granicą syryjską a Mosulem Sindżar jest jednym ze skupisk jazydów, wyznających synkretyczną religię powstałą w XII wieku z połączenia wierzeń indoirańskich, judaizmu, nestorianizmu i islamu. Według ONZ do opuszczenia Sindżaru zostało zmuszonych blisko 200 tysięcy ludzi.

Rada Bezpieczeństwa ONZ "zdecydowanie potępiła systematyczne prześladowania mniejszości, w tym chrześcijan" w Iraku. Oceniła, że Państwo Islamskie, które opanowało już znaczne tereny na północy i zachodzie Iraku, a także część Syrii, "stanowi zagrożenie nie tylko dla tych krajów, ale również dla pokoju, bezpieczeństwa i stabilizacji w regionie".

"Systematyczne ataki na ludność cywilną ze względu na ich przynależność etniczną czy wyznaniową mogą oznaczać zbrodnię przeciwko ludzkości, z czego odpowiedzialni za to muszą zdawać sobie sprawę" - oświadczyła RB ONZ.

dyrran4

Podziel się opinią

Share

dyrran4

dyrran4
Więcej tematów