Ratownicy TOPR upamiętnili zmarłych kolegów
Sześć tablic upamiętniających zmarłych ratowników górskich odsłonięto przy sanktuarium Maryjnym na Wiktorówkach w Tatrach podczas obchodów Dnia Ratownika Tatrzańskiego.
02.11.2012 | aktual.: 02.11.2012 19:31
Dzień Ratownika Tatrzańskiego obchodzony jest co roku około 29 października czyli w rocznicę powstania Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego (TOPR), które założono w 1909 roku. Tego dnia tradycyjnie odbywa się spotkanie ratowników i ich przyjaciół.
Przy sanktuarium Matki Bożej Jaworzyńskiej na Wiktorówkach od wielu lat na murze umieszczane są tabliczki upamiętniające ludzi, którzy zginęli w górach. W piątek odsłonięto kolejnych sześć tabliczek.
Jedna z nich poświęcona jest zmarłemu w tym roku ratownikowi TOPR Józefowi Uznańskiemu, który podczas II wojny światowej zasłynął brawurową ucieczką przed Niemcami skacząc z wagonika kolejki linowej pod szczytem Kasprowego Wierchu. Kolejne tabliczki poświęcone są wybitnym ratownikom: Mieczysławowi Kołodziejczykowi i Rafałowi Mikiewiczowi oraz Piotrowi i Jędrzejowi Malinowskim - byłemu naczelnikowi TOPR i jego synowi. Szósta tabliczka upamiętnia młodego ratownika TOPR Pawła Nadybala, który zginął w tym roku w Słowenii podczas ratowania współuczestniczki spływu na górskiej rzece.
- W ostatnich latach mieliśmy zły ciąg tragicznych zdarzeń, ponieważ zginęło kilku bardzo młodych ratowników. Mam nadzieję, że przekażemy swoje wspomnienia o nich następnym pokoleniom - powiedział naczelnik TOPR Jan Krzysztof.
Odsłonięcie pamiątkowych tabliczek poprzedziła uroczysta msza św. w sanktuarium na Wiktorówkach, które położone jest na wysokości 1200 m n.p.m., nieopodal Rusinowej Polany w Tatrach.
Zazwyczaj podczas Dnia Ratownika Tatrzańskiego odbywa się uroczysta przysięga nowych ratowników. W tym roku jednak w szeregi TOPR-u nie wstąpił żaden nowy ratownik.
Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe powstało w 1909 roku. Pomysłodawcami utworzenia tej organizacji ratowniczej byli taternik i żeglarz gen. Mariusz Zaruski oraz wybitny kompozytor Mieczysław Karłowicz. Początkowo TOPR liczył 11 ratowników, do 1939 r. było ich 50. Dziś to nowoczesna, profesjonalna organizacja ratownicza licząca 240 zawodowych ratowników i ochotników.
Historia sanktuarium na Wiktorówkach - zwanego sanktuarium Matki Bożej Jaworzyńskiej lub Matki Bożej Królowej Tatr - związana jest z objawieniem się w 1860 roku w tym miejscu Matki Bożej 14-letniej góralce Marysi Murzańskiej. Maryja przekazała Marysi polecenie dla ludzi, by nie grzeszyli i pokutowali za dawne winy. W tym miejscu wzniesiono niewielką kapliczkę, a w 1936 roku wybudowano kościółek. W 1975 roku ks. kardynał Karol Wojtyła powołał na Wiktorówkach Duszpasterstwo Turystyczne w Tatrach. W 1992 roku odbyła się uroczystość koronacji Królowej Tatr insygniami biskupimi. W lipcu br. w tatrzańskim sanktuarium umieszczono relikwiarz z krwią bł. Jana Pawła II.