Trwa ładowanie...
d3bvy9b
24-12-2005 03:10

Raport z budowy IV Rzeczypospolitej

Adam Bielan, jeden z czołowych polityków
PiS, powiedział w radiowej "Trójce", że prezydent Lech Kaczyński
konsultował orędzie z liderem PiS Jarosławem Kaczyńskim. Nowy
prezydent świadom podejrzeń o brak samodzielności zapowiedział, że
będzie się kierował "jedynie lojalnością wobec narodu polskiego".
To ważna deklaracja. Zweryfikują ją jednak dopiero pierwsze
decyzje - ocenia w analizie w "Gazecie Wyborczej" Paweł Wroński.

d3bvy9b
d3bvy9b

Jego zdaniem, na razie najwygodniej czytać tekst Kaczyńskiego razem z dokumentami PiS. Najważniejszym zadaniem nowej władzy jest walka ze zjawiskami patologicznymi, głównie z przestępczością i korupcją, a o tym PiS mówił w czasie całej kampanii wyborczej. W orędziu pojawił się co prawda postulat "rozliczenia przeszłości", ale nie było nic o dekomunizacji i lustracji, które były pierwotnie głównym paliwem kampanii tej partii.

Co prawda Kaczyński tylko raz wymienił IV Rzeczpospolitą, która wcześniej wielokrotnie gościła na jego ustach, i to w kontekście uchwalenia nowej konstytucji. Jednak niespodziewanie nastąpiło przyspieszenie w budowie IV RP. Pierwotnie nowa konstytucja miała być początkiem IV RP, teraz jest jej "uwieńczeniem" - zaznacza publicysta "GW".

Także z idei polityki historycznej lansowanej przez PiS wyrasta jeden z ciekawszych elementów orędzia - idea odbudowy spoistości narodowej wokół tradycji. - Nie wolno przeciwstawiać jej [tradycji] koniecznej modernizacji Polski - mówił Kaczyński. Równocześnie jednak wzywał do odrzucenia narodowych kompleksów i "chorobliwej tendencji do naśladownictwa także wtedy, gdy chodziło o zjawiska i postawy niewątpliwie czy jawnie szkodliwe". Prezydent nie dodał jednak, jakie to zjawiska, kto ocenia ich szkodliwość i w jaki sposób należy z nimi walczyć. Doświadczenia z ostatnimi zakazami Marszów Równości mogą rodzić skojarzenia, że właśnie o to chodzi. W tym kontekście nie padły żadne deklaracje o prawach obywatelskich i wolnościach, których prezydent powinien strzec - zauważa autor analizy w "GW".

Kaczyński zapowiedział, że będzie dążył do stworzenia nowej umowy społecznej. Ten fragment szczególnie zaniepokoił Jana Rokitę. - Mówienie o tworzeniu płaszczyzny porozumienie między pracodawcami i pracownikami jest zupełnie anachroniczne - twierdził. Taka regulacja stosunków społecznych nawiązuje do idei syndykalistycznych oraz do okresu wczesnej "Solidarności".

Z tego sposobu myślenia wyłania się filozofia państwa tożsamego z narodem, silnie osadzonego w tradycji. Struktury państwa stają się arbitrem w kwestiach światopoglądowych i gospodarczych. O tym Kaczyński mówił już w marcu tego roku, gdy deklarował start w wyborach - podkreśla Paweł Wroński. (PAP)

d3bvy9b
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3bvy9b
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj