Raport ws. katastrofy cypryjskiego samolotu
Przyczyną katastrofy samolotu cypryjskich
linii lotniczych, który 14 sierpnia rozbił się koło Aten ze 121
osobami na pokładzie, było rozhermetyzowanie się kabiny i brak
paliwa - głosi opublikowany wstępny raport ekipy
dochodzeniowej badającej okoliczności wypadku.
22.08.2005 | aktual.: 22.08.2005 14:14
Boeing 737 towarzystwa Helios Airlines leciał z Larnaki na Cyprze do Pragi z międzylądowaniem w Atenach. Samolot spadł w górzystej okolicy wioski Grammatiko, 40 kilometrów na północ od Aten z wysokości ponad 10 tys. metrów.
"Są oznaki problemów technicznych w systemie ciśnieniowym (...) Jest (też) dowód, że silniki samolotu przestały pracować, ponieważ wyczerpał się zapas paliwa, a to było ostateczną przyczyną katastrofy" - napisano w raporcie.
Zaznaczono w nim także, że zarówno pierwszy jak i drugi pilot Boeinga byli nieprzytomni, a osoba trzecia próbowała sterować maszyną. Prawdopodobnie tą osobą był steward Andreas Prodromu - ślady jego krwi znaleziono później w szczątkach kokpitu. Prodromu przechodził wcześniej szkolenie pilotażowe.
Zgodnie z raportem, osoba ta próbowała też nadawać sygnał SOS, ale systemy radiowe nastawione były na złe częstotliwości.
"Istnieją wskazówki, że (...) mężczyzna siedział na fotelu (pilota) z maską tlenową na twarzy" - napisała ekipa dochodzeniowa.
Wstępnie przyjmowano, że katastrofę mogło spowodować rozhermetyzowanie samolotu, a osoby na pokładzie udusiły się, jeszcze zanim samolot roztrzaskał się o ziemię.
Śledztwo jednak wykazało, że co najmniej 25 pasażerów, a także drugi pilot cypryjskiego samolotu jeszcze żyli w momencie uderzenia o ziemię. Wcześniej, gdy tylko samolot stracił kontakt z kontrolą lotów, w jego stronę wysłano dwa myśliwce F-16. Ich piloci widzieli, że drugi pilot wyglądał, jakby zasłabł za sterami, pierwszego pilota nie było, zaś z góry zwisały luźno maski tlenowe. Wypadają one automatycznie, np. gdy kabina się rozhermetyzuje.
Piloci widzieli także, jak dwóch ludzi usiłuje przejąć stery; nie wiadomo, czy była to załoga pokładowa, czy też pasażerowie.