Trwa ładowanie...

Raport UNICEF: 30 mln dziewcząt grozi obrzezanie

W ciągu następnych 10 lat obrzezaniu może zostać poddanych 30 milionów dziewczynek - wynika z opublikowanego w poniedziałek raportu UNICEF-u (Funduszu Narodów Zjednoczonych Pomocy Dzieciom). W raporcie zaapelowano o położeniu kresu tej praktyce.

Share
Raport UNICEF: 30 mln dziewcząt grozi obrzezanie
Źródło: AFP, fot: Camille Lepage
dd9736p

Obecnie na świecie żyje 125 milionów dziewcząt i kobiet, którym całkowicie lub częściowe wycięto łechtaczkę. Praktykowane jest to w niektórych społecznościach w Afryce, na Bliskim Wschodzie i Azji, które wierzą, że obrzezanie gwarantuje dochowanie dziewictwa do ślubu.

Raport UNICEF-u głosi, że poparcie dla tej praktyki spada zarówno wśród mężczyzn jak i kobiet. - Teraz stoimy przed wyzwaniem, by pomóc tym dziewczynkom i kobietom, chłopcom i mężczyznom głośno i dosadnie opowiedzieć się za porzuceniem tej bolesnej praktyki - powiedziała wiceszefowa UNICEF-u Geeta Rao Gupta podczas prezentacji raportu w Waszyngtonie.

Obrzezanie "łamie prawo dziewcząt do zdrowia, dobrobytu i samookreślenia" - dodała. Jej zdaniem raport pokazuje, iż "samo prawodawstwo nie wystarczy".

dd9736p

Autorzy badania przeanalizowali dane z 20 lat z 29 krajów w Afryce i na Bliskim Wschodzie, gdzie obrzezanie kobiet wciąż jest praktykowane. Stwierdzili, że obecnie dziewczynki są mu poddawane rzadziej niż 30 lat temu.

W Kenii i Tanzanii prawdopodobieństwo, że dziewczynki zostaną obrzezane jest obecnie trzy razy mniejsze niż w przypadku ich matek. Z kolei w Beninie, Republice Środkowoafrykańskiej, Iraku, Liberii i Iraku prawdopodobieństwo to spadło o połowę.

Jednak obrzezanie kobiet wciąż jest szeroko praktykowane w Somalii, Gwinei, Dżibuti i Egipcie. Niewielki spadek odnotowano w Czadzie, Gambii, Mali, Senegalu, Sudanie i Jemenie.

dd9736p

Podziel się opinią

Share
dd9736p
dd9736p
Więcej tematów