Raport o pedofilii i gwałtach w archidiecezji Dublin
Prawdopodobnie już w tym tygodniu zostanie ogłoszone sprawozdanie rządowej komisji dotyczącej nadużyć seksualnych dokonanych przez księży i zakonników w rzymskokatolickiej archidiecezji w Dublinie w latach 1936-1999. Oskarżonych ma zostać nawet 150 osób.
Od 1940 roku zarzuty w sprawie nadużyć seksualnych w archidiecezji Dublin przedstawiono 74 księżom, zakonnikom i zakonnicom. Do tej pory zidentyfikowano 400 ofiar seksualnego wykorzystywania przez ludzi Kościoła, jednak eksperci są zgodni, że liczba ta może znacznie wzrosnąć.
Zarzuty usłyszy również 10 innych osób, które pomagały sprawcom w dokonywaniu przestępstw natury seksualnej. Pozostałe 61 osoby zostaną oskarżone o to, że wiedząc o nadużyciach, nic nie zrobiły, aby im przeszkodzić, a nawet ochraniały przestępców seksualnych.
Według rządowego sprawozdania może dojść do rozpraw sądowych, które mogą kosztować archidiecezję Dublinu 7,8 milionów euro, które będzie trzeba zapłacić ofiarom księży i zakonników (nazwisk i liczby tych ofiar nie podano).
Do nadużyć seksualnych, głownie na dzieciach, doszło w różnych instytucjach zarządzanych przez Kościół. Sierocińce, ośrodki dziecięce, szpitale i inne instytucje o charakterze społecznym były najczęstszymi miejscami przestępstw na tle seksualnym.
W październiku 2005 r. inne dochodzenie doprowadziło do postawienia w stan oskarżenia 21 księży z diecezji Fern. W ciągu dwóch dziesięcioleci, między latami 60. i 80., istniała tam sieć pedofilii, o której przełożeni, z biskupem na czele, mieli wiedzieć. Nie zrobili jednak niczego, by ją zniszczyć.