Raport na temat życia erotycznego prostytutek
Katedra Zdrowia Kobiety Śląskiej Akademii Medycznej przygotowała pierwszy w województwie śląskim raport na temat życia seksualnego... prostytutek. Najtrudniej było dotrzeć do pań uprawiających najstarszy zawód świata, a potem dopilnować, by wypełniły przygotowane przez specjalistów ankiety. – O zgodę musieliśmy pytać sutenerów i dopiero oni umożliwiali kontakt z kobietami – mówi prof. Violetta Skrzypulec, szefowa Katedry, pod której fachową opieką materiał zweryfikowali Krzysztof Nowosielski i Robert Kowalczyk.
12.05.2005 | aktual.: 12.05.2005 09:23
Badanie ankietowe przeprowadzono na grupie 30 prostytutek pracujących w agencjach towarzyskich na terenie Katowic. (W sumie jednak wysłano sto ankiet, ale nie wszyscy właściciele agencji przekazali je pracującym u nich kobietom). To grupa reprezentatywna, choć w samym mieście, jak wynika z nieoficjalnych danych, seks za pieniądze uprawia... tysiąc kobiet.
Statystyczna prostytutka
Z danych zebranych przez katowickich seksuologów wyłania się obraz statystycznej prostytutki. Inicjację seksualną przechodzi w wieku 16-17 lat, a więc tylko nieco wcześniej od średniej krajowej. Tygodniowo przyjmuje 8 klientów. Są jednak i takie, które uprawiają seks od 13. roku życia, a w godzinach pracy muszą spełnić zachcianki 40 klientów tygodniowo.
Katowicka prostytutka jest zwykle panną – 74%, z wykształceniem średnim – 56%. Jednak jedna czwarta z nich zakończyła edukację na podstawówce. Jest wierząca, ale nie chodzi do kościoła. Jej światopogląd religijny nie ma wpływu na wybór zajęcia.
W sferę życia seksualnego wprowadziły ją starsze koleżanki lub telewizja. Prawie 60% uznaje, że seks to dogadzanie własnym zmysłom.
Gadżety panienek
Dla żadnej nic, co jest związane z seksem nie jest obce. Seks przez telefon, analny, oralny, masturbacja wchodzą w zakres świadczonych przez nie usług. Używają też całej gamy gadżetów od erotycznej bielizny po wibratory. Najczęściej jednak oglądają z klientami filmy pornograficzne. Prawie połowa ma stałego partnera. 20% na równi odczuwa jednak potrzebę uprawiania seksu z partnerem jak i klientem. Zajście w ciążę z klientem oceniają jako największy problem i ponad 90% badanych kobiet zdecydowałoby się na dokonanie aborcji.
Wszystkie są jednak dobrze „zabezpieczone”. Używają prezerwatyw i innych skutecznych środków antykoncepcyjnych, z których najczęściej wymieniają wkładki domaciczne. Rzadziej są to tabletki hormonalne.
Udawany orgazm Jak wynika z badań dwie na pięć uprawiały seks pod przymusem, a większość udaje orgazm.
– Motywacją prostytucji są zwykle względy ekonomiczne – ocenia Robert Kowalczyk. – Kobiety prostytuujące się potrafią oddzielić życie zawodowe od prywatnego, a ze stałymi partnerami łączą je związki emocjonalne. Trzeba jednak dodać, że traktują swoje zajęcie z olbrzymią dyskrecją. To temat tabu. 70% nie zamierza swoim ewentualnym przyszłym mężom przyznać się do swego „zawodu”.
– Ostatnio pojawiły się pewne nowe tendencje dotyczące rynku usług seksualnych – mówi prof. Skrzypulec. – Do „zawodu” idą coraz lepiej wykształcone kobiety, a klienci najczęściej wpadają do agencji w godzinach pracy. Jak się wydaje zamiast... lunchu.
Rynek usług erotycznych
Mam 29 lat, od ośmiu jestem prostytutką. Ten pierwszy raz był straszny, ale nie chcę o tym mówić. Muszę to robić, bo mam dziecko. Nie chcę o tym jednak mówić – dziewczyna z ogłoszenia odkłada słuchawkę i nie słucha dalszych pytań. Tematem tabu są przede wszystkim zarobki, które przecież w większości i tak trafiają w ręce alfonsów.
– Nie znam opływającej w luksusy prostytutki. Poprzez swą pracę zapewniają sobie średnią krajową – mówi siostra Anna Bałchan ze Zgromadzenia Sióstr Maryi Niepokalanej, która od kilku lat prowadzi dla śląskich prostytutek ośrodek interwencyjny w Katowicach. Każda z kobiet przymuszonych do prostytucji może zadzwonić pod numer 694489181 i poprosić o pomoc.
Dane Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji mówią o 13 tysiącach polskich prostytutek i dwóch tysiącach prostytuujących się mężczyzn. Do tego trzeba dodać ok. 3–4 tysiące tzw. tirówek, z których większość stanowią Bułgarki i Ukrainki.
Do korzystania z usług prostytutek przyznaje się 9% Polaków 1,5% pań. Ponad połowa klientów oczekuje w czasie seksu za pieniądze... rozmowy i gry wstępnej, co wynika z badań prof. Zbigniewa Izdebskiego, który jako jeden z pierwszych podszedł naukowo do zjawiska prostytucji w Polsce.
Cena za usługę seksualną podlega mechanizmom rynkowym. Można się targować. Niekiedy spada nawet do 20 złotych... W świecie prostytutek obowiązuje ścisła hierarchia, zaś panem i władcą wyznaczającym granice ich wolności jest sutener.
– Podajemy pomocną dłoń w tym najtrudniejszym momencie, kiedy kobieta decyduje się na odmianę życia. Nie jest to jednak łatwe, ani częste – tłumaczy siostra Bałchan, która z roku na rok obserwuje stale rosnącą liczbę kobiet, decydujących się na ten sposób zarobkowania.
Problemem są kobiety po 40., bo i w tej profesji liczy się nie doświadczenie, ale przede wszystkim wiek i wygląd. Ostatnio do ośrodka zadzwoniła 60-latka, która do teraz świadczy usługi seksualne w czeskich i niemieckich przygranicznych motelach. Mówiła, że nie ma już siły, jest zmęczona i chce zerwać z zawodem, który uprawia od 15. roku życia. Nie miała rodziny, mieszkania. Niestety, można jej było zaproponować jedynie noclegownię dla bezdomnych.
– Nastawiamy się na pomoc przede wszystkim trzydziestolatkom – wyjaśnia siostra Bałchan. – Są na tyle dojrzałe i na tyle poznały ciężar życia prostytutki, że najczęściej decydują się na zerwanie z prostytucją.
Kim jest prostytutka
To osoba stale lub okresowo zaspokajająca potrzeby seksualne przygodnych partnerów w zamian za korzyści materialne bez zaangażowania uczuciowego i/lub bez możliwości wyboru partnerów.
Procenty seksu
64% Polaków żyje w stałym związku z jednym partnerem,
55% przyznaje się do masturbacji,
3,8% ujawniło kontakty homoseksualne,
7,3% mężczyzn i 6,8% kobiet w Polsce stwierdziło, że mieli lub mają pociąg do osób swojej płci,
54% osób stanu wolnego ma stałego partnera seksualnego,
9% mężczyzn i 1,5% kobiet skorzystało z usług agencji towarzyskiej,
79% mężczyzn i 50% kobiet opowiada się za legalizacją prostytucji.
Prostytucja a prawo
W Polsce prostytucja nie jest karana. Karane są natomiast: stręczycielstwo, czyli nakłanianie innej osoby do uprawiania prostytucji, kuplerstwo, czyli umyślne ułatwianie cudzej prostytucji w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, sutenerstwo, czyli czerpanie korzyści majątkowej z cudzej prostytucji.
Agata Pustułka