Trwa ładowanie...
d4jllh5

Raport: malezyjski boeing strącony przez "obiekty z zewnątrz"

Możliwą przyczyną katastrofy Boeinga 777 malezyjskich linii lotniczych na wschodniej Ukrainie było uderzenie przez "dużą liczbę obiektów z zewnątrz" lecących z wysoką prędkością - podała we wtorek holenderska komisja badająca zdarzenie z 17 lipca.
Share
Szczątki samolotu
Szczątki samolotuŹródło: PAP/EPA, Fot: IGOR KOVALENKO
d4jllh5

Maszyna rozpadła się "na kawałki" jeszcze w powietrzu - wynika ze wstępnych ustaleń holenderskiego urzędu ds. bezpieczeństwa (OVV). "W kabinie pilotów nie było słychać żadnych sygnałów alarmowych, które wskazywałyby na problemy techniczne", "nie ma świadectw tego, że katastrofę samolotu wywołały usterki techniczne lub błędy załogi" - podkreślono w dokumencie.

"Zniszczenia zaobserwowane w przedniej części samolotu wydają się wskazywać, że maszyna została przebita przez dużą liczbę obiektów z zewnątrz o wysokiej energii" - napisano w raporcie. "Jest prawdopodobne, że te zniszczenia doprowadziły do utraty jedności strukturalnej" - dodano.

OVV zaznaczył jednak, że w celu ostatecznego ustalenia przyczyn katastrofy malezyjskiego boeinga konieczne jest dochodzenie uzupełniające.

d4jllh5

Cytowana przez agencję EFE rzeczniczka urzędu Sara Vernooij powiedziała, że raport końcowy pojawi się latem 2015 roku.

- Nadal więcej znaków zapytania niż odpowiedzi - uważa ekspert lotniczy Tomasz Hypki. W jego ocenie wstępny raport w sprawie zestrzelonego nad Ukrainą boeinga niewiele wnosi. Jednocześnie podkreśla, że do ustalenia zostało jeszcze wiele faktów. Jedną z kwestii jest odpowiedź na pytanie, jak to się stało, że nad terytorium, na którym prowadzone są działania wojenne, przelatywał samolot pasażerski. Hypki uważa, że za to są odpowiedzialne zarówno władze Ukrainy, jak i międzynarodowe federacje, które powinny czuwać nad bezpieczeństwem lotów. Drugą sprawą jest ustalenie, kto strzelał.

Boeing 777 malezyjskich linii lotniczych Malaysia Airlines 17 lipca został zestrzelony na wschodzie Ukrainy, jak się przypuszcza, rakietą ziemia-powietrze odpaloną z terenów opanowanych przez prorosyjskich separatystów. W katastrofie maszyny lecącej z Amsterdamu do Kuala Lumpur zginęli wszyscy pasażerowie i cała załoga - łącznie 298 osób, w tym 196 obywateli Holandii.

Holandia kieruje śledztwem w sprawie katastrofy na prośbę władz ukraińskich.

d4jllh5

Podziel się opinią

Share
d4jllh5
d4jllh5
Więcej tematów