PolskaRaport Fundacji Bertelsmanna: Polska coraz niżej

Raport Fundacji Bertelsmanna: Polska coraz niżej

Rozbudowa demokracji i gospodarki rynkowej w Polsce kuleje. Takie wnioski płyną z międzynarodowej analizy przeprowadzonej przez niezależną Fundację Bertelsmanna z Niemiec. Polska zajmuje
dopiero 53 miejsce w skali świata, dwa lata temu zajmowała ona miejsce 23, a w roku 2003 nawet 14.

22.02.2008 | aktual.: 22.02.2008 19:46

Również w porównaniu do krajów sąsiednich w Europie Środkowej i Wschodniej Polska w ostatnim czasie coraz bardziej pozostaje w tyle w kwestii administracyjnych osiągnięć politycznych.

Podczas gdy przykładowo państwa bałtyckie, Słowacja czy Chorwacja zajmują czołowe miejsca, administracyjne osiągnięcia polityczne Polski są oceniane gorzej niż w Serbii czy Albanii.

Taka ocena wiąże się z faktem, iż okres spotęgowania tej tendencji w znacznym stopniu pokrywa się z okresem urzędowania Jarosława Kaczyńskiego - podaje raport Bertelsmanna. Jak podaje raport, istotną przyczyną takiego stanu rzeczy jest polaryzacja i bezkompromisowość rządu Kaczyńskiego.

W dodatku partie polityczne są nadal są słabo zakorzenione w społeczeństwie i niestabilne. Zaufanie obywateli do klasy politycznej i ich zainteresowanie wydarzeniami politycznymi jest słabe, podobnie jak rola polityczna społeczeństwa obywatelskiego.

Znacznie lepszy obraz przedstawia analiza statusu polskiej gospodarki na drodze do gospodarki rynkowej o podłożu społeczno-politycznym. W tej dziedzinie Polska utrzymała swoje miejsce w górnych zakresach i uzyskuje wysokie oceny, podobnie jak Litwa i Łotwa. Polskiemu rządowi zaleca się zamiast stosowania zorientowanej na konflikt retoryki poprzedników demonstrowanie zarówno wewnętrznie jak i na zewnątrz kompetencji merytorycznych i rozwagi.

W obszarze gospodarki najwyższy priorytet powinno mieć zmniejszenie bezrobocia. Celem zreformowanej polityki rynku pracy powinien być rozwój inwestycji w kapitał ludzki i infrastrukturę. Redukcja biurokracji i reforma podatków powinny ułatwić wprowadzanie innowacji i inwestycji.

Wskaźnik transformacji Fundacji Bertelsmanna zajmuje się analizą i oceną jakości demokracji, gospodarki rynkowej i administracji politycznej w 125 krajach rozwijających się i krajach transformacji gospodarczej. Ocenie poddawane są sukcesy i niepowodzenia na drodze do demokracji państwowo-prawnej i gospodarki rynkowej o podłożu społeczno-politycznym.

Szczegółowe opinie o krajach stanowią podstawę oceny stopnia rozwoju i poziomu problemów oraz zdolności działaczy politycznych do konsekwentnego i zdecydowanego wdrażania reform. Wskaźnik transformacji Fundacji Bertelsmanna jest tym samym pierwszym międzynarodowym wskaźnikiem porównawczym, służącym do pomiaru jakości administracji państwowej.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)