Trwa ładowanie...
dv9l44x
24-08-2004 14:35

Ranni żołnierze z Iraku - jeden w stanie ciężkim, trzej czują się dobrze

Stan zdrowia jednego spośród czterech rannych w Iraku żołnierzy jest ciężki, ale stabilny. Pozostali, są w stanie dobrym - poinformował kierownik kliniki traumatologii i ortopedii Wojskowego Instytutu Medycznego (WIM) płk prof. Wojciech Marczyński.

dv9l44x
dv9l44x

Żołnierze przylecieli do Polski w poniedziałek. Prosto z lotniska zostali przewiezieni do WIM przy ul. Szaserów w Warszawie.

Czterej polscy żołnierze, byli wcześniej hospitalizowani w szpitalu polowym w Karbali. Trzej żołnierze zostali ranni w sobotnim wybuchu samochodu pułapki koło Hilli; jeden został poszkodowany w czwartek w wypadku samochodowym w Hilli.

Trzech, spośród czterech przyjętych wczoraj rannych żołnierzy, przebywa w klinice traumatologii i ortopedii, a jeden w klinice chirurgii oparzeniowo-plastycznej - poinformował Marczyński.

Markowski dodał, że obrażenia żołnierzy są liczne, "są to tzw. mixy, czyli obrażenia o różnym źródle pochodzenia np. rany, oparzenia, zabrudzenia". Podkreślił, że obrażenia są poważne i wymagają bardzo specjalistycznej opieki, leczenia i możliwie wczesnej rehabilitacji.

dv9l44x

Ponieważ "mixy" leczą się na ogół źle, trudno określić, jak długo żołnierze pozostaną w klinice - dodał. Podkreślił, że jest to wstępny okres szczegółowej diagnostyki i planowania dalszego leczenia, i na tym etapie nie można jeszcze stwierdzić, jak długo potrwa leczenie.

W sobotnim ataku na polski konwój pod Hillą, w wyniku eksplozji ładunków wybuchowych umieszczonych w samochodzie - pułapce, zginął st. szer. Krystian Andrzejczak. W zamachu rannych zostało sześciu polskich żołnierzy.

W czwartek rano dwaj polscy żołnierze zginęli, a pięciu zostało rannych w wypadku samochodowym, do jakiego doszło, gdy w Hilli pięć kilometrów od Obozu Babilon ich patrol został ostrzelany z broni maszynowej. Zginęli st. szer. Grzegorz Rusinek i szer. Sylwester Kutrzyk.

Od września zeszłego roku, kiedy wielonarodowa dywizja pod polskim dowództwem przejęła od Amerykanów odpowiedzialność za środkowo-południową strefę stabilizacyjną, zginęło w Iraku dziesięciu polskich żołnierzy. Zginęli także dwaj byli komandosi GROM-u pracujący dla firmy Blackwater USA i dwaj dziennikarze TVP.

Dywizja Centrum-Południe straciła dotychczas ogółem 32 żołnierzy: dziesięciu Polaków, siedmiu Ukraińców, sześciu Bułgarów, trzech Słowaków, dwóch Tajlandczyków, dwóch Hiszpanów, Łotysza, Salwadorczyka i Węgra.

W dywizji służy obecnie 6500 żołnierzy z 16 krajów, w tym przeszło 2400 z Polski.

dv9l44x
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dv9l44x
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj